Президент США Барак Обама у п'ятницю, 13 червня, зробив заяву з приводу стрімко погіршення обстановки в Іраку, де радикальні сунітські екстремісти продовжують захоплювати нові території.
Виступаючи на галявині перед Білим домом, Обама пообіцяв в найближчі дні прийняти рішення, якого роду допомога Сполучені Штати нададуть іракському уряду, однак при цьому президент виключив варіант відправки американських солдатів в Іраку.
Американський лідер заявив, що бойовики "Ісламського держави Іраку і Леванту" можуть представляти небезпеку не тільки для Іраку та іракського народу: "Враховуючи суть цих терористів, в результаті вони можуть стати загрозою для американських інтересів".
"Ми не будемо знову відправляти наших солдатів воювати в Ірак, але я віддав розпорядження моїй команді національної безпеки приготувати ряд інших варіантів... Якщо я віддам наказ про будь-які дії, я хочу впевнитися в тому, що вони будуть точковими", - зазначив Обама.
Він піддав різкій критиці нездатність іракських військових тримати оборону, а також політику іракських політичних лідерів, які не змогли розрядити обстановку і встановити діалог між шиїтами і сунітською меншістю.
"США не будуть втручатися військовим шляхом за відсутності політичного плану з боку іракського уряду, - сказав Обама. - Це не тільки військовий виклик. Перед обличчям атаки з боку терористів, іракські військові виявилися нездатні захистити кілька міст. США вклали багато грошей в іракські сили безпеки, їх тренування - і те, що вони не готові воювати і захищати свої пости, служить показником проблеми з бойовим духом. Коріння такої поведінки криються в політичних проблемах".
Обама також визнав, що зростаючий вплив екстремістських угруповань - це регіональна проблема, яка навряд чи вирішиться найближчим часом. Однак, за його словами, історія показала, що військова інтервенція ззовні не може вирішити проблеми Іраку. !zn
Читайте також:
Джихадисти захопили ще два міста в Іраку
Обама не виключив військової реакції США на події в Іраку
США пообіцяли Іраку будь-яку допомогу в боротьбі з бойовиками-ісламістами
Другий за величиною місто Іраку захопили ісламісти: тисячі жителів і військові біжать у паніці