В 2016 році, коли під час опитування видання New York Times запитало американців за кого вони збираються голосувати: за Гілларі Клінтон чи Дональда Трампа, - більше 10% відповіли, що не підтримуть жодного з цих кандидатів в президенти.
Всі ці люди сказали, що будуть голосувати або за когось іншого або й взагалі не підуть на вибори. Менше 5% зізналися, що не будуть підтримувати когось, хто представляє головні партії США.
Цього тижня New York Times опублікувало результати перших опитувань перед проміжними виборами 2022 року. І один з головних сигналів свідчить, що американці знову на стільки ж невдоволені головними кандидатами, як і в 2016-му.
«Це схоже на результати опитування за 2016 рік, а не 2020-й», - сказав головний політичний аналітик New York Times Нейт Кон.
Опитування включало питання про те, чи будуть виборці голосувати за Джо Байдена або Дональда Трампа на президентських виборах в 2024 році, якщо вони знову стануть кандидатами. Питання не пропонувало жодного іншого варіанту відповіді окрім як підтримати одного з двох політиків. Однак, 10% опитаних американців відповіли, що не збираються підтримувати ні Байдена, ні Трампа. Відсоток був навіть більший серед виборців до 35 років.
Однаково непопулярні
Цей рівень невдоволення - відображення протистояння величезних слабкостей в обох партіях. У Демократичної партії є дві ключові проблеми. Перша з них - рейтинг схвалення дій Байдена складає 33% (що схоже з найгіршими показниками Трампа в часи його президентства). Це пояснюється частково занепокоєнням через інфляцію і порушеннями нормального щоденного життя через пандемію. Друга - пріоритети демократів розходяться з тими, які переслідують більшість американців.
Представники партії в Конгресі витратили значну частину минулого року на суперечки з невеликою групою поміркованих конгресменів, які блокували законопроекти про скорочення цін на ліки, про боротьбу з кліматичними змінами й інші популярні кроки. Багато демократів - політиків і виборців, особливо на «лівому» фланзі партії - були також більше зосереджені на культурних проблемах, ніж на щоденних занепокоєння американців, як от інфляція.
«Ліві розставили пріорітети, які просто відрізнялися від пріоритетів решти країни. Ліберали більше переймалися абортами і контролем обігу зброї, ніж економікою. Занепокоєння консерваторів більше збігаються з тими, які поширені в країні», - сказав Нейт.
Він також додав, що з іншого боку у республіканців багато своїх проблем. Трамп лишається домінуючою фігурою в партії. І він приблизно такий же непопулярний, як і Байден. Рейтинг особистого схвалення обох політиків ідентичний - на рівні 39%. Багато виборців включно з незалежними і помітною меншістю в Республіканській партії ображені подіями 6 січня і роллю Трампа в них. Тоді натовп штурмував Капітолій.
Республіканці також зіштовхнулися з проблемами через нещодавні рішення Верховного суду США. Суд виніс кілька жорстких постанов включно зі скасуванням рішення у справі «Роу проти Вейда». Ці рішення ставлять політику партії «правіше» від громадської думки. В цей же час, демократи займають більш «ліву» позицію у підходах до цих же питань.
Якщо не Байден…
Все це підводить до цікавої комбінації висновків, які можна зробити з результатів опитування New York Times. Байден здається найслабшим чинним президентом за кілька десятиліть. 61% демократів сказали, що сподіваються побачити іншого кандидата в президенти від Демократичної партії в 2024 році. При цьому більшість вказують або на вік Байдена, або на його успіхи. Але коли виборців просили обрати між Байденом і Трампом, у чинного президента все одно спостерігається хоч і невелика, але перевага над республіканцем. За Байдена в такому випадку готові проголосувати 44% опитаних, а за Трампа - 41%.
Інші опитування, проведені компаніями YouGov і Harris, говорять, що у Байдена кращі шанси перемогти Трампа, ніж у віце-президента Камали Гарріс. Це порівняння можна розцінити як нагадування, що Байден переміг у 2020 році не просто так. Він один з небагатьох демократів, які не здаються аж надто ліберальними для виборців, які схильні змінювати свою прихильність до партій. Іншими словами, Байден - «підбитий» чинний президент від партії, у якої немає очевидної сильної альтернативи. Звісно, до виборів 2024 року ще багато часу. І цілком можливо позиції Байдена покращаться або ж з’явиться інший потенційний кандидат-демократ. Так само не виключено, що ситуація зміниться на стільки, що і Байден, і Трамп вирішать не балотуватися. Але поки що сила кожної з партій, схоже, полягає лише в слабкості опонента.