Вбивство російського опозиційного політика Бориса Нємцова під стінами Кремля може бути зовнішнім проявом конфлікту між різними таборами в середовищі російської влади, пише Reuters.
Видання відзначає, що, як кажуть деякі з соратників Нємцова кажуть, замах на нього було використано однією групою для того, щоб послати сигнал Путіну, що з нею потрібно рахуватися. Таке прояв непокори може виклик п'ятнадцятирічній гегемонії політика.
"Я думаю, що, може бути, Путін навіть цілком щиро здивувався і навіть злякався", - сказав адвокат убитого політика Вадим Прохоров через кілька годин після його смерті ввечері 27 лютого.
Reuters зазначає, що хоч однозначно визначити склад сторін протистояння не виглядає можливим, експерти вказують на ознаки протиріч між могутнім лідером Чечні Рамзаном Кадировим з одного боку та російськими силовими структурами, які служать головною опорою Путіну, з іншого.
Агентство відзначає, що, за версією Кадирова, Нємцов був убитий групою ісламістів, оскільки публічно захищав Charlie Hebdo, що зазнав атаки ісламістів через публікації карикатур на пророка Мохаммеда.
У той же час ця версія суперечить свідченнями, ймовірно, отриманим з камер спостереження, які опубліковані в російській пресі. Одна з газет стверджує, що підозрюваний у його вбивстві Заур Дадаєв почав стежити за Нємцовим ще за кілька місяців до атаки на Charlie Hebdo.
Слідчі версію Кадирова не підтверджують, відмовляючись озвучити передбачувані мотиви двох людей, яким були пред'явлені звинувачення у вбивстві, і інших трьох осіб, які були затримані, але не звинувачені.
Соратник Нємцова Сергій Куль-Делоне не виключає, що вбивство Нємцова було частиною внутрішньої боротьби за владу.
"Це могли бути групи всередині влади, які намагаються чинити тиск на Путіна, зміцнити свої позиції або спровокувати навіть більш радикальні сценарії", - сказав він Рейтер.
"Кадиров каже про лояльність Путіну, але так само є для нього ризиком. Він придушив повстання в Чечні, допомагаючи Путіну зміцнити його владу. В обмін Путін дав йому велику ступінь автономії і право управляти республікою так, як йому захочеться. Досі ця угода була вигідною для обох, але деякі спостерігачі стверджують, що Кадиров переступив межу. Російська преса повідомляла про сутички чеченців з московською поліцією, яка потім була під тиском, намагаючись покарати порушників спокою, через їх зв'язки з Кадировим", - пшиет Reuters.
"Якщо Путіну вдасться поставити на місце Кадирова, то це різко підвищить його ставки в найближчому оточенні, в чому він зараз вкрай потребує", - сказав агентству Георгій Сатаров, який був помічником першого президента Росії Бориса Єльцина.
На думку журналістів, соратники Путіна націоналістичних поглядів, включаючи деяких високопоставлених чиновників уряду, виявляють ознаки роздратованості. У той час як інтервенція Путіна на Україні розлютила Захід, у Росії деякі вважають, що він не пішов досить далеко, адже значна частина Луганської та Донецької областей залишилися під контролем Києва.
Reuters нагадує, що в грудні минулого року на прес-конференції в Москві, журналісти запитали Путіна, чи відчуває він у світлі економічної кризи і подій на Україні загрозу палацового перевороту.
"У нас немає палаців, тому і палацових переворотів бути не може. У нас є офіційна резиденція Кремль, вона добре захищена", - сказав у відповідь російський президент.