UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий світовий безлад набув цілком відчутних обрисів — дипломат

Загроза ліберального світового порядку виходить не ззовні, а зсередини глобальної співдружності націй, покликаної цей порядок захищати.

Новий світовий безпорядок набув цілком відчутних обрисів з переобранням Путіна, відходом з великої політики Меркель, повстанням "жовтих жилетів" у Франції, переміщенням Китаю з категорії "виклики" у категорію "загрози" для США, виходом США з угоди з Іраном, договору щодо РСМД, виведенням військ із Сирії й торговельною війною з Китаєм. Шанувальники Семюела Гантінгтона можуть радіти. Зіткнення цивілізацій і перетворення світового порядку, про який він попереджав чверть століття тому, стає реальністю. Та тільки лінії розламу виявилися не ті й зовсім не там, де передбачалося.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Сергій Корсунський, директор Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка при МЗС України, Надзвичайний і Повноважний Посол України. За його словами, ключовими елементами розбіжностей, що переростають на наших очах у різні форми бойових дій, виявилися зовсім не релігійні й не етнокультурні відмінності між цивілізаціями, а значно прозаїчніша боротьба за ресурси, сфери впливу й ринки.

"Параноїчні претензії на велич, що їх має Москва, зрештою призвели до розпаду Православної цивілізації на "Московську" і "Константинопольську". У свою чергу Західна цивілізація зіщулилася під ударами Трампа, Brexit і "жовтих жилетів", а "Синська" - зміцніла до рівня помаранчевої загрози Заходу, - зазначає дипломат. - Поява китайської моделі розвитку й устрою суспільства, що сприймається багатьма за межами Піднебесної як альтернатива західній ліберальній демократії, з одного боку, і агресивному націонал-православ'ю Росії, яке не пропонує жодних альтернатив, але всіма силами опирається особистісному й соціальному прогресу в будь-якій його формі, - з іншого, знову поставила на порядок денний питання про перспективи й шляхи розвитку людства".

Автор підкреслює, що нікуди не зникли і ісламський фундаменталізм, і багатоликий терор, і міжетнічні конфлікти, однак на сучасному етапі значно більша загроза ліберальному світовому порядку походить не ззовні, а зсередини глобальної співдружності націй, покликаної цей порядок захищати.

Детальніше про нові виклики цивілізації читайте у статті Сергія Корсунського "Про цивілізації, еліти і дороги, які ми вибираємо" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".