UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий склад Конгресу починає роботу: чого очікувати

У демократів більшість у нижній палаті.

У четвер, 3 січня, розпочинає роботу новий склад Конгресу США. Це перший склад законодавчого органу, обраний при президенті Дональді Трампі. За підсумками проміжних виборів, які відбулися 6 листопада 2018 року, більшість у нижній палаті Конгресу вперше за вісім років отримала Демократична партія США. Їм дісталося 235 місць, в той час як республіканці отримали лише 199 – за ще одне крісло після виборів йде судовий спір. Разом з тим Республіканській партії вдалося зберегти більшість у Сенаті, отримавши 53 місця проти 47 у демократів, включаючи двох незалежних. Такий розклад означає, що Трампу буде простіше одержувати схвалення в Сенаті для своїх кандидатів на посади в адміністрації.

На посаду голови Палати представників, як очікується, повернеться 78-річна демократка Ненсі Пелосі. Вона увійшла в історію як перша за всю історію США жінка, яка очолила нижню палату Конгресу в 2007 році.

Зазначимо, що до складу нового скликання Конгресу увійшла рекордна кількість жінок, а саме 90. Також вперше до Палати представників пройшли мусульманки: біженка з Сомалі Ільхан Омар обралася в Міннесоті, і палестинську американку Рашид Тлаїб обрали в штаті Мічиган. До Палати потрапили і перші жінки з корінних народів Америки – Шарис Девідс від Нью-Мексико і Деб Холенд від Канзасу. Девідс також є першою представницею ЛГБТІ в Конгресі. Наймолодшою жінкою в Конгресі стала 29-річна Олександрія Осар-Кортес від Нью-Йорка.

"Шатдаун"

Демократи вже в перший день роботи нового складу Конгресу, в четвер, мають намір прийняти законопроект про фінансування федерального уряду і таким чином завершити "шатдаун". Проте, з високою ймовірністю, республіканці в Сенаті його відкинуть, оскільки він не передбачає фінансування спорудження стіни на південному американському кордоні з Мексикою. На будівництво стіни необхідно 5,6 мільярдів доларів.

"Шатдаун" триває з 21 грудня. Через часткове закриття уряду діяльність більшої частини федеральних установ припинена, а 800 тисяч держслужбовців або відправлені у вимушену відпустку, або тимчасово працюють без зарплати. Гарантій того, що їм заплатять за роботу після прийняття бюджету немає.

Загроза імпічменту

У грудні 2018-го Демократична партія заявила, що Трампу може бути оголошено імпічмент, якщо правоохоронні органи США зуміють довести, що Трамп дійсно доручав своєму тодішньому юристу Майклу Коену заплатити колишній моделі Playboy за мовчання про їхні стосунки. Це може бути розцінено як порушення правил фінансування передвиборної кампанії. Згідно з американським законодавством, внески на користь виборчої кампанії повинні бути відкритими. При цьому вони не повинні перевищувати 2700 доларів. Як повідомляють американські ЗМІ, Трамп всерйоз побоюється загрози такого розвитку подій і навіть пригрозив повстанням народу в разі імпічменту.

"Російська справа"

Аналітики вважають, що демократи використають більшість у Палаті представників, щоб вплинути на зовнішню політику Трампа. Вони наполягатимуть на посиленні жорсткості у відносинах з Росією, Саудівською Аравією і Північною Кореєю. Крім того, представники Демократичної партії планують активізувати і розширити розслідування, пов'язане з втручанням Росії в американські президентські вибори 2016 року.

Спецпрокурор Роберт Мюллер вже більше року проводить розслідування "російської справи". Серед іншого, перед ним стоїть завдання з'ясувати, чи була змова між штабом Трампа та Росією, у зв'язку з чим Мюллер притягнув до відповідальності багатьох людей з близького кола президента Дональда Трампа. Наразі вже пред'явлені звинувачення 19 особам, серед яких п'ятеро американців, 13 росіян і один голландець. Сам Трамп регулярно називає розслідування "полюванням на відьом".

У середу відбулися переговори Трампа з демократами щодо "шатдауну". Учасникам знову не вдалося досягти компромісу. Сторони активно готуються до нового раунду переговорів, який відбудеться 4 січня.