UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий президент США успадкує найгірші відносини з Росією – NYT

У Вашингтоні сумніваються, що швидко відновити американсько-російські відносини взагалі можливо.

На тлі протистояння з Росією в Сирії, Україні і віртуальному просторі новий президент США стане вже четвертим американським лідером, який постане перед Володимиром Путіним і необхідністю стримати Кремль, продемонструвавши силу Білого дому.

Про це сьогодні пише New York Times, нагадуючи, що за останні чотири роки російський президент встиг анексувати український Крим, дестабілізувати Схід України, розвіяв американські надії на повалення сирійського президента Башара Асада і влаштував низку кібератак на чиновників США.

Цього тижня Путін влаштував свій найсвіжіший гамбіт, призупинивши виконання угоди з Вашингтоном про утилізацію плутонію. Попри те, що США запровадили економічні санкції проти Росії за її агресію проти України, це поки що не змусило Москву заспокоїтися і відступити в Донбасі і покинути Крим.

Деякі нинішні і колишні американські чиновники заявляли, що Білий Дім так і не зміг зрозуміти "гіркоту" Путіна через розвал СРСР два десятиліття тому, так само як і його відчуття, що Захід скористався слабкістю Росії. Водночас, вони кажуть, що США майже не впливали на розвиток демократії в Росії чи її бажання застосувати силу в Сирії, України чи ще десь. Критики припускають, що це може закінчитися розрухою сирійської країни, Україна лишиться нестабільною і не зможе наблизитися до Європи, а виконання угод в області контролю озброєнь може зупинитися.

"Для Путіна і більшості лідерів Росії це антагоністична гра", - сказав експерт аналітичного центру Carnegie Endowment Ендрю Вайс.

Він додав, що російський президент навряд чи змінить свою поведінку до 2018 року, коли в Росії повинні пройти чергові президентські вибори. Тому що внутрішня політика Путіна залежить від існування зовнішнього ворога, а саме США.

Американські чиновники припускають, що Путін, який ще не заявив про свій очевидний намір знову балотуватися, має бажання застосовувати силу, в той час як Білий дім, наляканий війнами в Іраку і Афганістані, не готовий.

"Адміністрація ніколи не розуміла, наскільки Путін і багато росіян ображені через 90-ті роки або наскільки сильно вони хочуть повернути те, що вважають законним місцем у світі. І ще менше розуміння було, на що Путін готовий, щоб добитися цього", - сказав неназваний чиновник виданню.

"Він продовжить тиснути до тих пір, доки не зіштовхнеться із серйозним спротивом, а такого поки не було", - додав співрозмовник видання.

В очах нинішніх у колишніх чиновників США, Сирія найяскравіший приклад. Вашингтон цього тижня оголосив про зупинку переговорів з Росією щодо перемир'я.

"Вони лишають після себе пустелю і називають це миром", - сказав Держсекретар США Джон Керрі.

Експерти вважають, що Алеппо, яке бомбардують війська Росії і режиму Асада, швидше за все зазнає поразки. Але війна, яка триває вже шість років, буде далі тиснути на Асада на чолі зменшеної, розбитої, роздробленої країни. Американські чиновники кажуть, що Білий дім ще не вирішив, що робити далі з Сирією, але мало хто жде від Обами зміни в стратегії в останні місяці на посаді.

Двоє американських чиновників сказали виданню, що питання посилення санкцій проти Росії зараз не розглядається.

В понеділок Путін зупинив виконання угоди з Вашингтоном про утилізацію плутонію, подавши сигнал, що він готовий використати ядерне роззброєння як нову розмінну монету в конфронтації з США.

"Якщо відносини погіршаться, обидві сторони можуть спробувати збільшити свої важелі впливу за рахунок питання контролю ядерного озброєння", - вважає експерт Arms Control Association Деріл Кімбалл.

Інша сфера, в якій США оцінює свої можливості, - це тиха війна в кібернетичному просторі з Росією, яка вже почалася і яка може посилитися, якщо відносини погіршаться. Тим часом, економічні санкції, які ослаблюють російську економіку, і розміщення військ у Балтії і Польщі можуть спрацювати в якості елементу стримування, але з часом.

"У всякому разі, швидкого рішення у питанні Росії немає", - сказав неназваний американський чиновник.

Раніше оглядач RFERL Браян Вітмор писав, що відносини США з Росією зайшли в глухий кут. Останні зухвалі вимоги Москви стали сигналом, що оскільки шляхи Кремля і Вашингтона у Сирії розійшлися, конфронтація між Росією і Заходом буде ще більше поглиблюватися.

Як писав для DT.UA оглядач Олексій Їжак, "брязкання" ядерною зброєю дало Росії деякі тактичні дивіденди. Однак у стратегічній перспективі така політика заганяє Росію в кут, для виходу з якого у неї може банально не вистачити грошей.

Детальніше про загрозу гонки ядерних озброєнь між Росією і США читайте в статті "Ядерний кут для Росії" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".