UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий антитерористичний закон в Росії вводить у країні тотальне стеження – Die Welt

Часто російська влада використовує закони про боротьбу з екстремізмом не тільки проти терористів, але і проти дисидентів.

Прийнятий в РФ новий закон нібито покликаний посилити антитерористичну боротьбу. Але він також дозволяє здійснювати Секретною службою масове спостереження. Експерти сумніваються, чи можливо цей документ технічно реалізувати, йдеться в статті "Великий Путін" стежить за тобою" на сторінках німецького видання Die Welt.

Колишній співробітник американської спецслужби АНБ Едвард Сноуден втік із країни, яку він критикував за масове спостереження. "Тепер, за іронією долі, це - Росія, країна, яка надала йому притулок, вона ж ввела масове спостереження, яке перевершить аналогічні програми інших держав", - йдеться в статті.

Сноуден в Twitter розкритикував так званий "Закон Великого брата", заявивши, що цей документ є підставою для порушення позову у зв'язку з невиправданим порушенням прав". На його думку, цей закон не повинен "ніколи бути підписаним". У середу, 29 червня, законопроект схвалила нижня палата парламенту - за нього проголосував Рада Федерації.

Формально йдеться про посилення заходів по боротьбі з тероризмом. Але, як зазначає автор статті, нові правила можуть створити тотальне стеження: закон зобов'язує російських операторів мобільного зв'язку та інтернет-провайдерів зберігати вміст всіх телефонних розмов, повідомлень, фотографій користувачів протягом шести місяців. А російська розвідка повинна у будь-який час забезпечити доступ до них. Метадані повинні зберігатися протягом трьох років. Однак ІТ-компанії і експерти сумніваються в тому, що цей закон є технічно і економічно доцільним.

Правозахисники критикують також і інші аспекти цього документа. Так люди, які знали про підготовку деяких злочинів, але не інформували про це влада - такі, як теракт або "збройні повстання" - можуть отримати покарання у вигляді ув'язнення під варту на рік. А за "розпалювання" масових заворушень – вирок від п'яти до десяти років.

"У минулому російська влада використовувала закони про боротьбу з екстремізмом часто не тільки проти терористів, але і проти дисидентів", - підкреслює автор.

Журналіст та експерт зі спецслужб Андрій Солдатов назвав цей закон "безглуздим і скоєно нездійсненним", головною перешкодою йому він називає end-to-end-шифрування в Whatsapp і iMessage в продуктах Apple. Відповідно до законопроекту, месенджери зобов'язані надати російській владі ключі від шифрування, що при таких типах шифрування неможливо.

Як припускають експерти, метою закону може бути залякати інтернет-компанії.

Павло Дуров, засновник російської месенджера Telegram, вже заявив, що він не буде виконувати вимоги нового закону, і російські влади не отримають доступу до зашифрованого повідомлення. Навіть міністр зв'язку і телекомунікації Росії Микола Нікіфоров визнає, що частина закону, в якій йдеться про шифрування, важко реалізувати.

Солдатов сумнівається, що закон буде реалізовано в Росії до кінця. "Мета полягає в тому, щоб залякати інтернет-компанії. Також метою закону є і іноземні компанії", - підкреслив він.

"Починаючи з минулого року, Facebook порушує факт російського права", - говорить Солдатов. Це могло б навіть зупинити роботу компанії в Росії: "Було б політичне рішення про заборону Facebook в Росії, але досі ніхто не готовий піти на це".

Слід зазначити, що 23 червня Комітет Держдуми з безпеки і протидії корупції виключив з пакету "антитерористичних" законопроектів норми, що передбачають позбавлення громадянства РФ засуджених за статтею "тероризм" та тимчасову заборону на виїзд з країни для росіян, засуджених за тероризм і екстремізм.

Як повідомлялося раніше, у березні глава МЗС України Павло Клімкін закликав ООН звернути увагу на ситуацію з правами людини в Росії. Клімкін наголосив, що для нинішнього режиму в Росії стало нормальним згортання простору для громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та опозиції, а також безпрецедентне зростання агресивного екстремізму, агресивного націоналізму, неонацизму та ксенофобських проявів.

У доповіді Amnesty International за 2015 рік говориться, що в цілому в Росії сильно погіршилася ситуація з правами людини.