UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новим президентом Ірану обраний "шейх-дипломат" Хасан Роухани

Колишній секретар Вищої ради національної безпеки Роухані впевнено лідирував з самого початку підрахунку бюлетенів.

Новим президентом Ірану вже в першому турі обраний "реформатор" Хасан Роухані, повідомив місцевий англомовний телеканал Press TV. Роухані - єдиний із шести кандидатів, хто під час передвиборної кампанії обіцяв нормалізувати відносини із Заходом. МВС підбив офіційні підсумки: за Роухані проголосували 18,6 млн осіб - 50,68% виборців.

Колишній секретар Вищої ради національної безпеки Роухани впевнено лідирував з самого початку підрахунку бюлетенів. Проте спочатку йому не вистачало голосів для перемоги в першому турі - виборчком країни рапортував, що за нього лише 47%. Але потроху відсотки почали зростати.

На другому місці залишився мер Тегерана Мохаммад Багер Галібаф - лідер консервативних кіл. Третє місце посів секретар Вищої ради національної безпеки Ірану Саїд Джалілі.

Президентські вибори показали дуже високу явку виборців - в них брали участь 72% з більш ніж 50 млн іранців, які мають право голосу.

Хасан Роухани народився 12 листопада 1948 року в місті Сорхе, провінція Семнан. Отримав релігійну освіту в Кумі. Має звання муджтахид (найбільш авторитетний фахівець з ісламського права). У 1972 році закінчив Тегеранський університет, отримавши ступінь бакалавра в галузі права, і Каледонский університет Глазго у Великобританії, отримавши ступінь магістра, а потім доктора права. Професор.

З 1960-х років брав активну участь в ісламському революційному русі. Активний прихильник аятолли Хомейні, якого Роухані першим назвав "імамом". Залишив країну через переслідування служби безпеки і розвідки Ірану САВАК. У 1978 році приєднався до аятолі Хомейні в Парижі. Відразу після ісламської революції 1979 року займався реорганізацією іранської армії.

Під час ірано-іракської війни (1980-1988) займав провідні посади в командуванні збройних сил Ірану, з 1982 року - член Вищої ради оборони, з 1983-го - заступник командувача збройними силами на ірано-іракському фронті. 1986-1991 рр. - командувач ВПС Ірану.

З 1989 року - член Вищої ради національної безпеки.

З 1991 року - член Ради з доцільності прийнятих рішень.

1989-2005 роках - перший секретар Вищої ради національної безпеки. Радник президентів Хашемі-Рафсанджані та Хатами з національної безпеки.

З 1992 року - президент Центру стратегічних досліджень Ірану при Раді з доцільності прийнятих рішень. Під його керівництвом проведено понад 700 важливих стратегічних досліджень, що містять рекомендації в області політики і міжнародних відносин.

З 2000 року - член Ради експертів (впливовий державний орган, який обирає із свого складу голову держави - керівника Ірану).

2003-2005 роках - голова делегації Ірану на переговорах щодо іранської ядерної програми. У ці роки Іран частково призупинив роботи в рамках ядерної програми на деяких об'єктах. Роухані - єдиний представник духовенства за всю історію переговорів із Заходом щодо ядерної програми, за що на батьківщині його прозвали "шейх-дипломат".

Дотримується центристської позиції. Вважається гнучким політиком, намагаються знайти компроміси з Заходом. Його підтримує вище духовенство. !zn

итайте також:

В Ірані обирають нового президента

Кандидат в президенти Ірану в прямому ефірі розголосив державну таємницю

Протеже Ахмадінежада зняли з виборів президента Ірану