UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий штам коронавірусу: що відомо

Вірус швидше і легше передається від людини до людини, але досі «боїться» вакцини.

У середині грудня британський уряд повідомив про поширення в країні нового штаму коронавірусуа. Ним заразились жителі Лондона і деяких районів графств Ессекс, Кент і Хартфордшир на південному сході Англії.

Про мутацію вірусу VUI 202012/01 повідомили Всесвітню організацію охорони здоров'я, і британські вчені розпочали його вивчення, щоб дізнатись, наскільки небезпечним є такий апгрейд COVID-19.

Вивчення нового штаму поки що триває, однак перші випадки захворювання на нього вже зафіксовано за межами Сполученого Королівства. Низка країн призупинила авіасполучення з Великою Британією, а Саудівська Аравія навіть закрила свої кордони.

Що вже вдалося дізнатися

Хоча влада країни заявила про мутацію лише в грудні, перші випадки зараження ним були зафіксовані як у Британії, так і за її межами ще на початку осені. Увагу на «новий вид» звернули, намагаючись з'ясувати, чому не падає захворюваність в графстві Кент.

Нова версія вірусу легше передається від людини до людини - вона на 70% заразніша за «традиційний» варіянт. Потрапляючи до організму, вірус розмножується активніше, створюючи більше власних копій для «захоплення» нових клітин, при цьому йому вдається обходити захист імунної системи.

Чи може мутація викликати більш важкий перебіг хвороби і підвищити кількість летальних випадків пацієнтів із ковід? Вчені поки що не отримали даних, які могли б підтвердити ці припущення.

Крім того, на сьогодні немає і підтвердження того, що мутація зробила вірус стійким до антиковідної вакцині (у Британії з 7 грудня триває масова вакцинація населення - ред.).

Уся справа в тому, що вакцина діє на спайковий білок - ту частину вірусу, яка не піддається мутаціям. Але навіть якщо коронавірус «навчиться» обходити цю перешкоду, у розробників вакцин є готове рішення.

Загалом мутації вірусів - процес природній і постійний. Кожен вірус мутує, тому що при контакті з господарем він створює нові копії самого себе, щоб інфікувати інші клітини.

Іноді мутації роблять вірус більш небезпечним, таким, що викликає серйозні ускладнення, дозволяють йому виробити «імунітет» до ліків і вакцин. Однак в окремих випадках мутації також можуть послабити вірус.

«Генетична інформація в багатьох вірусах може змінюватись дуже швидко. Іноді ці зміни можуть принести користь вірусу, дозволяючи йому більш ефективно передаватися або виробляти стійкість до вакцин або лікування, але багато з них марні», - підкреслив професор молекулярної вірусології Ноттінгемського університету Джонатан Болл.

Про те, що зміни вірусу будуть спрямовані саме на швидкість передачі, попереджали американські молекулярні біологи та інфекціоністи, зокрема, головний інфекціоніст США Ентоні Фаучі.

За весь час пандемії ковід людство вже стикалося з новими штамами вірусу, виявленими в Іспанії, Фінляндії, Гонконгу тощо. У ВООЗ закликають людей не панікувати, адже нове не завжди означає «більш небезпечне».

Як захистити себе і близьких

Якихось особливих чи нових способів профілактики зараження мутованою версією коронавіруса не потрібно.

Рекомендації медиків залишаються такими ж, як і при «звичайному» COVID-19: носити маску в людних місцях; дотримуватися безпечної дистанції; часто мити руки, не торкатися ними обличчя; при появі симптомів застуди залишитися вдома.

Міністерство закордонних справ України закликає громадян за можливості поки що утриматися від поїздок до Великої Британії.

Тим українцям, які перебувають в країні, рекомендують дотримуватися всіх вимог карантину і відстежувати інформацію на сайті. Зазначимо, у Британії діє максимальна четверта категорія локдауну (Tier4).

Європа зосереджується

Рада ЄС сьогодні збирається на термінове засідання, присвячене ситуації у Великій Британії.

«Головування Німеччини запрошує країни-члени ЄС на термінове засідання щодо механізму IPCR (механізм Комплексного реагування на політичну кризу - ред.). На порядку денному: координація ЄС з реагування на ситуацію з мутацією коронавірусу », - написав у Twitter представник Комітету постпредів країн ЄС Себастіан Фішер.

Занепокоєння євродепутатів викликає більш швидка передача вірусу - у розпал другої хвилі пандемії це може серйозно посилити навантаження на національні системи охорони здоров'я.

Майже 30 країн превентивно обмежили прийом авіарейсів із Великої Британії, а деякі - й інші види транспортного сполучення між країнами. Термін обмежень варіює від декількох діб до декількох тижнів.

Канада - заборона на всі польоти з Великої Британії на 72 години, прибулих з Британії пасажирів додатково оглядатимуть і застосовуватимуть посилені заходи карантину.

Нідерланди - припинені всі пасажирські авіарейси та поромні перевезення з Британії з 20 грудня до 1 січня.

Франція - на 48 годин зупинила будь-яке сполучення з Великою Британією, зокрема через Євротунель під Ла-Маншем (включно з вантажним автотранспортом).

Ірландія - на 48 годин зупиняється авіасполучення з Британією, поромні перевезення продовжать роботу.

Австрія, Німеччина та Бельгія - під забороною пасажирські авіарейси з Великою Британією.

Аргентина, Колумбія та Чилі - скасовують авіарейси з Великої Британії і зворотно.

Італія - припиняє польоти до Великої Британії і зворотно до 6 січня. Ті, хто відвідував ВБ протягом двох останніх тижнів, не зможуть в'їхати до країни.

Португалія - приймає пасажирів з Великої Британії, тільки якщо вони є її громадянами і мають негативний тест на коронавірус.

Читайте також: Ситуація з новим штамом коронавірусу вийшла з-під контролю - МОЗ Великої Британії

Естонія - зупиняє авіасполучення з Британією до кінця місяця.

Литва - припиняє прийом пасажирських літаків, але зберігає низку авіарейсів до Британії щонайменше до кінця місяця.

Латвія - з 21 грудня припиняє пасажирське авіасполучення, автобусні і поромні перевезення з Великою Британією до кінця року.

Болгарія - не прийматиме рейси з Великої Британії до 31 січня.

Чехія - вводить десятиденний карантин для всіх прибулих з Великою Британії.

Саудівська Аравія - на один тиждень призупиняє всі міжнародні рейси і закриває кордон для іноземців.

Туреччина - заборонила польоти з Великої Британії, Південної Африки, Нідерландів і Данії.

Індія - зупиняє авіасполучення з Британією до 31 грудня.

Ізраїль - заборонив рейси з Великої Британії, Данії та ПАР, громадянам цих країн заборонений в'їзд до країни.

Фінляндія - припиняє приймати пасажирські рейси з Великої Британії з 21 грудня до 4 січня.

Обмежили сполучення з Великою Ббританією: Іспанія, Хорватія, Марокко, Іран, Кувейт, Польща, Росія, Румунія та Гонконг. Зупинено пасажирські потяги Eurostar з Лондона у Париж, Брюссель і Амстердам. Список країн, імовірно, доповнюватиметься.