UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нові правила в’їзду до ЄС: коли введуть, скільки коштуватиме і що потрібно знати

Автор: Павло Кравчук

2024 року в Європейському Союзі має запрацювати нова система попередньої реєстрації для мандрівників із безвізових країн — ETIAS. Перед тим, як в’їхати на територію ЄС та/або Шенгенської зони в межах «безвізу», потрібно буде заповнити спеціальну анкету й отримати на електронну пошту підтвердження авторизації. Громадян України теж має стосуватися ця процедура, та оскільки її розробляли дуже давно, задовго до початку повномасштабного вторгнення Росії, виникає багато питань щодо того, як її можуть застосовувати в нових умовах, адже війна суттєво вплинула на патерни та умови подорожування українців.

Для початку коротко перелічимо основні вимоги до мандрівників після запуску ETIAS.

Читайте також: На польсько-українському кордоні запрацює електронна черга для автобусів

Що таке ETIAS

ETIAS — це система авторизації для безвізових подорожей, тобто вона не стосуватиметься тих, у кого є чинна шенгенська віза або довгострокова віза країни-члена ЄС. Щоб пройти авторизацію, потрібно буде заповнити спеціальну анкету на сайті або в мобільному додатку ETIAS. До анкети потрібно внести паспортні дані (ім’я, прізвище, серію та номер закордонного паспорта та ін.), інформацію про місце роботи тощо, а також відповісти на запитання, наприклад, про те, чи відвідували ви останнім часом зони конфліктів, чи маєте в анамнезі кримінальні справи та чи заборонено вам в’їзд до якихось країн.

Щоб пройти авторизацію, потрібно сплатити одноразовий збір (7 євро). Авторизація залишається чинною впродовж трьох років або доки не завершиться термін дії вашого паспорта — залежно від того, що станеться раніше. Люди до 18 і після 70 років, а також члени родин громадян ЄС звільнені від сплати збору.

Читайте також: Уряд розширив дію «єЧерги» на автобуси та легкові автівки: коли запрацює

В ЄС обіцяють, що схвалення більшості заявок на авторизацію відбуватиметься автоматично протягом кількох секунд, і лише деякі з них потребуватимуть перевірки вручну співробітниками відповідної служби, які можуть зв’язатися з вами для уточнення тієї чи тієї інформації. Тому хоча теоретично мандрівник може відправити свою заявку, навіть перебуваючи просто на кордоні, в ЄС усе-таки радять заповнювати її щонайменше за чотири дні до запланованої дати подорожі.

Систему мають запустити 2024 року. Точна дата наразі невідома, оскільки початок роботи ETIAS прив’язаний до запуску ще однієї інформаційної системи контролю на кордоні — entry-exit system або EES, термін початку дії якої постійно переносять ось уже кілька років поспіль.

Читайте також: Нові правила на в'їзд до ЄС: яку інформацію вимагатимуть від туристів

ETIAS і громадяни України

Теоретично ETIAS має стосуватися всіх громадян України, які в’їжджають на територію ЄС/Шенгену без візи. Однак ситуація з подорожуванням між Україною та ЄС кардинально змінилася з початком повномасштабної війни, й тепер формалізоване запровадження та дотримання вимог ETIAS може боляче вдарити по вразливих категоріях громадян України, ускладнивши їм доступ до тимчасового захисту в ЄС, підтримання зв’язків між розділеними родинами й евакуацію з тимчасово окупованих територій.

Через бойові дії та обстріли з боку російських військ тисячі людей втратили житло, майно та всі або майже всі документи. Так, якщо в громадянина чи громадянки України згорів закордонний паспорт, вони не зможуть заповнити анкету й авторизуватися в ETIAS, доки не отримають нового. Хоча зараз ситуація з документуванням значно краща, ніж навесні 2022 року, й нові документи можливо отримати в більшості регіонів України, це може стати серйозним бар’єром для мобільності українців, які постраждали від обстрілів.

У ще гіршому становищі можуть опинитися громадяни України з окупованих територій, які намагатимуться виїхати до ЄС через Росію чи інші країни. Якщо в них закінчився термін дії закордонного паспорта або втрачено документи через бойові дії, вони взагалі не матимуть змоги отримати нові. Застосування щодо них вимог ETIAS закриє дорогу для біженців із окупованих територій через країни Балтії та Фінляндію й істотно ускладнить подорожі до ЄС через треті країни, оскільки українські консульські служби наразі неспроможні швидко забезпечити документами таких осіб.

Читайте також: У Новій Зеландії продовжили спецумови в'їзду для українців

Невідомо, чи продумали в ЄС застосування щодо українців закладених в анкетах ETIAS чинників ризику — як-от питання про перебування в зонах конфліктів, кримінальне переслідування чи наявність рішень про заборону в’їзду/депортацію з інших країн. Практично всі громадяни України можуть ствердно відповісти на перше питання, а чимало їх протягом останніх десяти років отримували заборони на в’їзд, наприклад, до Росії або зазнавали там безпідставного кримінального переслідування. Чи вважатимуться анкети такими, що потребують ручної перевірки й відповідно вимагають більше часу на затвердження авторизації?

Зрештою, без відповіді залишається питання щодо того, чи стосуватимуться вимоги ETIAS подорожей українців, які вже отримали тимчасовий захист і проживають на території ЄС.

Європейська комісія та відповідні служби країн-членів ЄС мають дуже ретельно продумати, як ETIAS після його запуску застосовуватиметься щодо громадян України. Також усі особливості використання ETIAS в Україні мають бути дуже якісно прокомуніковані. Запуск ETIAS без пристосування до особливої ситуації України та якісної комунікації може погіршити й без того складне становище біженців від війни, порушити міжлюдські зв’язки між Україною та ЄС і збільшити навантаження на сухопутний кордон, функціонування якого є життєво важливим для економіки та безпеки як України, так і ЄС.