Навіть у разі перемоги партії екс-прем'єра Бідзіна Іванішвілі "Грузинська мрія - Демократична грузія", майбутній владі доведеться рахуватися з опозицією, вважає директор International Press Institute-Georgia Натія Коберідзе.
"Сьогодні в Грузії відбуваються вибори історичного значення з багатьох причин. У першу чергу, абсолютно неможливо передбачити результати. У двох основних політичних рухів - "Грузинська мрія- Демократична Грузія" (ГМ) і "Єдиний Національний Рух" (ЄНР), абсолютно однаковий шанс на перемогу. Обидві партії гучно заявляють, що не сумніваються в перевазі, а результати попередніх опитувань довели що, розрив між ними дуже незначний", - повідомила Коберідзе у коментарі DT.UA.
Вона нагадує, що ГМ до чергових виборів прийшла під керівництвом неформального лідера, російського мільярдера Бідзіни Іванішвілі. "Іванішвілі на рік став прем'єр-міністром країни, але потім пішов у відставку і з тих пір майже кожен день, ми є свідками прояву неформального управління", - зазначає експерт.
Неформальне правління Іванішвілі не призвело до поліпшення обставин у країні. "Якщо чотири роки тому усі свідомі громадяни голосували проти партії Саакашвілі і тим самим вимагали більше захисту прав людини, більше свободи і добробуту, то вийшло навпаки - економіка впала в два рази ( 6% пор. до 2012, 2,5 % після 2012), кримінальна ситуація помітно погіршилася, інвестиції скоротилися, національна валюта знецінилася на 40%, підвищилися ціни на продовольство і медикаменти. Обіцяне "відновлення справедливості" так і не сталося", - розповідає Коберідзе.
Грузія за інерцією продовжила зближення з євроатлантичними структурами, а НАТО продовжує інтенсивно тренувати грузинську армію, і до кінця року країна отримає право на безвізове пересування по території шенгенських держав, зазначає вона.
"У цьому контексті, ці вибори ще раз дають можливість мирним шляхом змінити владу або змусить політичні сили створити коаліційний уряд. Навіть у разі перемоги партії Іванішвілі очікується, що легітимність буде настільки низькою, а опозиція настільки сильною, що владі доведеться рахуватися з нею більше, ніж будь-коли в історії незалежної Грузії", - вважає експерт.
Коберідзе підкреслює, що результати виборів у парламент Грузії будуть мати велике значення і по відношенню до України і в цілому, і до Заходу. "Якщо опитати громадян, які голосували за Іванішвілі, більшість не підозрювало, що влада почне зближення з Росією і разом з тим питання Грузії зникне з міжнародної політики. Але, саме так і сталося", - каже вона.
На її думку, в разі перемоги ГМ на нинішніх виборах поліпшень по відношенню до України не передбачається. "З одного боку там знаходиться Саакашвілі, вороже ставлення до якого Іванішвілі кожен раз дуже грубо висловлює, погрожує заарештувати , якщо він посміє повернуться в Грузію. З іншого боку, акціонер "Газпрому" і російський олігарх мотивований надалі продовжити політику, яку сам називає збалансованою, але розвідка США оцінила як можливий і небезпечний поворот Грузії в бік Росії", - вважає експерт.
"Незважаючи на слабку прозахідну політику партії Іванішвілі, в грузинському суспільстві зберігається міцний консенсус проти російського впливу. Асоційовану угоду з ЄС та безвізовий режим Грузини зустріли із захопленням і загальним святом. Демократія повільно, але все сильніше набирає оборот, і, незважаючи на результати виборів, прозахідний курс не має альтернативи", - резюмує Коберідзе.
Як заявив раніше ZN.UA колишній посол Грузії в Україні (2000-2007, 2009-2013) Григол Катамадзе, після виборів Грузія може активізувати двосторонні відносини з Україною.
Нагадаємо, сьогодні, 8 жовтня, в Грузії проходять парламентські вибори. Голосування почалося о 8 годині ранку за місцевим часом (7:00 за Києвом). У списках виборців значиться близько 3,5 мільйонів чоловік, які будуть вибирати 150 депутатів.
За депутатські мандати змагаються 19 партій та 6 блоків. За перебігом голосування спостерігатимуть представники близько 200 місцевих і міжнародних організацій.