Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр в нещодавньому інтерв'ю Bild am Sonntag припустив повернення 3 до складу G8 за умови, якщо вона буде співпрацювати у вирішенні конфлікту в Сирії і виконуватиме умови Мінських угод.
При цьому німецький дипломат запевнив: "Ми ніколи не мали на меті ізолювати Росію чи перетворити G8 на G7 назавжди". Москву позбавили членства в клубі найвпливовіших країн світу за військову агресію проти України і анексію Криму. На думку видання Sueddeutsche Zeitung такі слова голови німецької дипломатії – це "гра з вогнем".
Видання звертає увагу на те, що слова Штайнмаєра прозвучали через тиждень після терактів в Парижі, які, на думку Франції, внесли великі зміни у ставлення до війни проти "Ісламської держави". Президент Франсуа Оланд через кілька днів після кровопролиття у французькій столиці дав чітко зрозуміти, що хоче певних добитися певних змін у розстановці сил. Але замість того, щоб звернутися до НАТО, він попросив допомогу в ЄС, а потім запланував візити в Москву і Вашингтон.
Вірогідно, що президент Франції хоче змінити багаторічну структуру складних стосунків Росії з Заходом і зблизити їх. Для Штайнмаєра – це несподівана підтримка його політики, яку він вів віддавна без великого розголосу. Він постійно намагався змусити Захід і Росію зблизитися. Саме німецький міністр закордонних справ наполягав на участі у переговорах щодо Сирії російського дипломата Сергія Лаврова. І це призвело до того, що президенти Росії і США сіли за один стіл в Туреччині під час саміту G20.
На думку німецького оглядача, саме тому Штайнмаєр оголосив можливе повернення Росії до складу G8, оскільки він сам над цим працює. Німецький дипломат, вірогідно, вважає, що після чотирьох років війни і безрезультатних бомбардувань закінчити конфлікт в Сирії без об'єднаних сил в рамках ООН не можливо.
Але, на думку оглядача, повернення Росії до G8 – це "гра з вогнем". Ані Штайнмаєр, ані уряд в Парижі чи Вашингтоні не має жодних доказів того, що Москва готова до співпраці і виведення військ зі Сходу України, якщо б її визнали важливим партнером у вирішенні конфлікту на Близькому Сході.
"Той, хто хоче бути чимось більшим, ніж регіональною силою, повинен довести свою здатність не лише вести війни, а й бути мирним", - пише оглядач.
Франк-Вальтер Штайнмаєр виступав за повернення Росії в склад "Великої вісімки" ще в 4 чеврня перед самітом найбільш індустріально розвинених і впливових країн. Тоді він наголосив, що пошук діалогу з Росією необхідний для всієї Європи, а також для України. Однак канцлер Німеччини Ангела Меркель заявляла, що повернення Росії в G8 в даний час є неможливим. Вона підкреслила, що це рішення підтримують і інші учасники групи.
"Велика вісімка" перетворилася в "сімку" після того, як Росія анексувала Крим і почала збройну агресію проти України в Донбасі в 2014 році. Країни G7 (Німеччина, США, Канада, Японія, Франція, Великобританія, Італія) відмовилися їхати в Росію на черговий саміт, перенісши зустріч у Брюссель.