UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина дуже втомилася від Європи - Bloomberg View

Однак Берліну все ж доведеться взятися за побудову більш сильної єврозони і спільного ринку.

В останні кілька днів процес навколо референдуму щодо виходу Великобританії з ЄС набув пікантності. Цьому допомогла заява екс-мера Лондона Бориса Джонсона, який порівняв Євросоюз з імперією Адольфа Гітлера і поскаржився, що німецький вплив у об'єднанні дедалі більше зростає.

Але йому б варто було відвідати Берлін. Лідери 3 далекі від мрій правити всією Європою і дуже втомилися від нескінченних криз і невдячності інших країн.

Про це на сторінках Bloomberg View пише Джон Міклетвейт, який додає, що німецька втома від власної гегемонії може принести Європі не менше проблем, ніж вихід Британії з ЄС.

Автор нагадує, що після Другої світової війни, Лондон втратив імперію, але так і не здобув нову роль. Тепер Німеччина здобула певного роду імперію, але не справляється з управлінням нею. Всі проблеми континенту: наплив біженців з Сирії, криза єврозони, агресивна поведінка Володимира Путіна, повільне зростання європейської економіки, поширення націоналізму в Східній Європі, а на додачу ще й можливий вихід Британії - звалилися на плечі канцлера Ангели Меркель.

До цього часу їй вдавалося якось вирішувати проблеми. Але їй бракує влади, щоб вести Європу у той час, коли її партнери дуже мало роблять для того, щоб їй допомогти. Тож проблеми лишаються, а невдоволення в Берліні зростає.

Приміром, в неділю парламент Греції збирається затвердити новий пакет структурних реформ, щоб представити їх на зустрічі міністрів фінансів у Брюсселі 24 травня. Афінам потрібен новий транш допомоги, щоб в лютому провести виплати за процентними ставками. Але МВФ переживає, що боргове навантаження Греції занадто велике, щоб вона змогла досягти своєї мети - добитися зростання на 3,5% в 2018 році. Німеччина в цій ситеації вирішила відстрочити виплати Греції за боргами, щоб допомогти їй впоратися із завданням.

Загалом, це мало б спрацювати. Але в Берліні ніхто не вірить, що Греція хоч колись зможе сплатити всі свої борги.

"Насправді, грецька економіка не з числа розвинених, вона лише розвивається", - сказав неназваний німецький чиновник.

Ще гірше те, що з німецької точки зору відсутність прогресу в Греції - це симптом неконкурентності економіки всього континенту. За шість років кризи в єврозоні Франція ледве почала структурні реформи. Коли німецькі міністри чують ім'я Франсуа Олланда і слово "реформи" в одному реченні, вони закатують очі. Італія досі не може навести лад у своїй банківській системі. Єдиний ринок Європи далекий від завершення.

Автор зауважує, що Меркель і сама не доклала великих зусиль для продовження реформ і зміцнення інститутів єврозони. Більша частина роботи була пророблена її попередником - Герхардом Шрьодером. Тож німці "не такі святі, як самі про себе думають". Однак щойно викинає нова криза, саме Берлін виписує нові чеки і не відчуває, що щось отримує натомість.

У кризі з напливом біженців ситуація теж дуже напружена. Німеччина прийняла близько мільйона біженців, в той час, як Британія і Франція погодилися взяти на себе значно менше. Східна Європа, якій Берлін поміг відбудуватися, взагалі чинить грубий опір у вирішенні цієї проблеми спільними силами. Меркель вдалося зупинити потік іммігрантів за допомогою угоди з Туреччиною. Але відносини з Раджепом Таїпом Ердоганом дуже напружені. Тож угода може в будь-який момент зірватися.

Тому зовсім не дивно, що Німеччина почувається дуже втомленою. на тлі десяти років на чолі уряду Ангела Меркель, напевне, сприймає слова Бориса Джонсона як іронію. Замість домінування в Європі їй дістався той же тягар, що і президенту Бараку Обамі: вона може зупинити певні речі, але рідко коли їй вдається запустити якісь вадливі процеси.

Частково Меркель і сама в цьому винна, оскільки вона вирішила не розправлятися з проблемами єврозони, а лише "залатати дірки" позиками. тепер Німеччина не дуже хоче бути лідером, а решта Європи не хоче слідувати за нею.

Однак, на думку автора, якщо Британія таки вийде з ЄС після референдуму, саме Німеччині, вірогідно, доведеться взятися за збереження решти ЄС. Для цього потрібно реформувати єврозону, перетворивши її на більш сучасний і ефективний єдиний ринок. Таким чином, слова Джонсона про німецький вплив можуть дійсно справдитися завдяки тому, за що він агітує британців проголосувати.

В цей же час, Financial Times писало, що Німеччина прагне до лідируючої позиції в обороні Європи. На даний час ці тенденції в Берліні змінюються. Після вторгнення Росії в Україну, Німеччина реагує на загрозу, яка виходить від президента РФ Володимира Путіна. А також у зв'язку із зростаючою загрозою від "Ісламської держави" в Іраку і Сирії. Також зараз потрібен відповідь для США, розчарованими тим, що Європа не повністю виконує свої зобов'язання в рамках НАТО.

Як повідомлялося раніше, до кінця цього року Росія сформує три нових дивізії для протидії зростаючій активності НАТО біля її кордонів. За словами міністра оборони РФ Сергія Шойгу, дві дивізії будуть сформовані в Західному, і ще одна – в Південному військовому окрузі.