UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нідерланди нічого не вдіють з угодою про асоціацію між Україною і ЄС - FT

Брюссель не може дозволити собі провалити ще одну угоду і поповнити свій список провалів у зовнішній політиці.

В ході завтрашньої зустрічі Європейської ради прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте планує ще до обіду "подати" лідерам країн ЄС неапетитний вибір, що можна зробити з угодою про асоціацію між Україною і ЄС.

Півроку тому нідерландські виборці на референдумі виступили проти угоди з Україною, поставивши дипломатів як у Гаазі, так і у Брюсселі в незручне становище. І за цей час ситуація не покращилася.

Про це пише Financial Times, додаючи, що Рютте може виконати свої обіцянки щодо обмеження військових відносин між ЄС і Україною, блокування українського членства в союзі чи перекриття шляху нідерландських грошей в Київ. Але у депутатів у Гаазі немає жодних шансів скасувати всю українсько-європейську угоду.

Адже в такому разі вона поповнила б список провалів зовнішньої політики ЄС. Угода про вільну торгівлю між європейським блоком і Канадою намагається пробитися через купку непокірних валонців. Угода з США про створення простору вільної торгівлі і інвестування фактично мертва. Європейсько-турецькі домовленості ще тримаються на плаву, але ситуація може змінитися до кінця осені, якщо турки нарешті не отримають обіцяний безвізовий режм.

Брюссель не може дозволити собі відступити. 27 країн-учасниць ЄС вже ратифікували українську угоду. Виключення з неї військової співпраці не сподобається країнам, які занепокоєні агресією Росії. Взагалі, будь-які поступки ускладнять ухвалення будь-яких угод в майбутньому.

Труднощі також пов'язані з тим, що парламентські вибори в Нідерландах відбудуться через п'ять місяців. Попри те, що ідея виходу країни з ЄС дещо втратила популярність після британського референдуму щодо Brexit, протистояння Брюсселю досі популярний спосіб завоювання прихильності виборців. Якби Рютте сказав "ні" Брюсселю, це б не дуже вплинуло на його Ліберальну партію.

Розмова між урядом Нідерландів і Брюсселем буде тягнутися ще кілька тижнів. Рютте пообіцяв парламенту, що він знайде рішення до першого листопада. Але не варто чекати чогось більшого, ніж появи ще однієї подряпини на гірких успіхах зовнішньої політики ЄС.

Раніше повідомлялося, що Рютте зустрінеться з президентом України Петром Порошенком під час Саміту ЄС і обговорить з ним ратифікацію Угоди про асоціацію.

Під час телефонної розмови з Порошенком 11 жовтня прем'єр Нідерландів черговий раз запевнив, що його країна підтримує негайне надання Україні безвізового режиму і виступає за продовження санкцій проти Росії.

Як писало DT.UA, уряд Нідерландів намагається перекласти проблему з ратифікацією Угоди Україна-ЄС, що виникла після голландського референдуму, на плечі Європейського Союзу. "План уряду Рютте, за інформацією джерел DT.UA, полягає в тому, щоб переконати партнерів по Євросоюзу прийняти рішення Ради ЄС, яке юридично зобов'язує, в якому враховувалися б "стурбованості" Нідерландів", - йдеться в статті.

Однак прийняття саме юридично-зобов'язуючого рішення Ради ЄС, на думку експертів, неприйнятно для України, оскільки, фактично, це буде означати зміну положень Угоди, проти чого наша країна послідовно виступає ще з часів наполегливих спроб Москви, також страждала "стурбованостями", "підкоригувати" фундаментальний документ України з ЄС.

Докладніше читайте в статті Тетяни Силіної "Врятують чи угроблять Нідерланди асоціацію України з ЄС?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".