Сьогоднішній референдум в Нідерландах стане спробою вилити гнів на весь ЄС, а не на Україну, про угоду з якою йдеться в бюлетені. Не важливо, яким буде результат. Сам факт проведення всенародного голосування переконає британців в тому, що вони не дивакуваті аутсайдери. А референдуми, як нідерландський, так і британський, - це частини єдиного процесу відновлення рівноваги між розвитком масштабного проекту і елітами, які намагаються вижити.
Про це на сторінках The Times пише британський оглядач Роджер Бойз, який додає, що з такої точки зору нідерландські голосування здаються проміжною подією. Уряд в Амстердамі під тиском євроскептиків шукає підтримки населення у ратифікації угоди між ЄС і Києвом. Це та сама угода, яка спричинила масові протести в Україні, коли президент Віктор Янукович відмовився її підписувати. Це та угода, через яку Володимир Путін наказав окупувати український Крим і дестабілізувати Донбас, сподіваючись, що ЄС не захоче укладати угоду з країною, в якій триває війна.
Однак асоціацію з Україною ратифікували всі країни ЄС окрім Нідерландів, згода яких потрібна для повноцінної імплементації документу. Теоретично, Амстердам може проігнорувати результати референдуму, оскільки він має консультативний характер. Але, на думку оглядача, на практиці йому доведеться переглянути рішення.
Бойз зауважує, що частково референдум стосується питання підтримки населенням подальшого розширення Євросоюзу на схід в той час, як російський президент готовий відправляти танки в сусідні країни. А частково він стосується розчарування, яке з'явилося після 2005 року, коли нідерландці заблокували ухвалення конституції ЄС. Згодом цей документ все одно проштовхнули під назвою "Лісабонська угода". І ті, хто виступав проти подальшого зближення, почуваються зараз так, ніби колись їх сильно надурили.
Ще один аргумент противників угоди ЄС з Україною заклечається в невиправданому страху перед заробітчанами з України, хоча угода про асоціацію не дозволяє українцям працювали в країнах союзу без відкриття необхідних віз.
На страху перед імміграцією грають право-радикальні євроскептики, такі як Геерт Вільдерс з "Партії свободи", який розраховує, що так можна ослабити нідерландський уряд і зміцнити власні політичні позиції. А надихнувши своїм референдумом британців проголосувати за вихід з ЄС, можна почати готувати голосування за виключення з об'єднання Нідерландів.
"Це нічний кошмар для Євросоюзу. Бенілюкс сформувався навіть раніше, ніж Європейська спільнота вугілля і сталі. Разом з Німеччиною і Францією країни Бенілюксу були головним двигуном європейської інтеграції. До цього вважалося, що вірогідний розпад Європи почнеться з периферії, наприклад з виходу Греції", - пише Бойз.
Він додає, що для українців відповідь "ні" в Нідерландах теж не обіцяє нічого хорошого. Якщо вони не отримають європейську перспективу і поштовху до модернізації, розвитку своєї країни, тоді Путін швидко заповнить цей вакуум. Лише Євросоюзу може направити Київ рухатися в напрямку нових екологічних, політичних стандартів і ефективнішого управління. Все це відбувається тоді, коли президент Росії застосовує грубу силу для того, щоб зупинити розвиток України і можливе подальше розширення ЄС.
Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.
Як повідомлялося раніше, чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" євроскептиків "Форуму для демократії".
Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".