Після референдуму в 3, на якому виборці проголосували проти ратифікації угоди про асоціацію між Україною і ЄС, уряд країни хоче виключити деякі положення з тексту документу.
Про це повідомляє австрійське видання Die Presse, додаючи, що уряд в Гаазі віддає перевагу тихій дипломатії за лаштунками. І зараз, коли Нідерланди головують в ЄС, у нього є можливість спробувати внести зміни у українсько-європейських договір, який вже ратифікували всі інші країни-учасниці.
Зокрема, йдеться про виключення з угоди пункт про співпрацю між Україною і ЄС в оборонній сфері. Нідерландська сторона вимагає або зовсім виключити його з тексту, або дещо пом'якшити його умови. Гаага пояснює свою позицію тим, що до завдань Євросоюзу не входить збереження безпеки в Європі чи Україні. Цим повинен займатися НАТО.
Крім того, Нідерланди не хочуть, щоб Україна отримала автоматичний доступ до фінансових джерел ЄС, а також вимагають гарантій, що вона не обов'язково отримає членство в об'єднанні.
Щоб змінити текст українсько-європейської угоди, Гаазі доведеться добиватися згоди всіх інших членів ЄС, які вже ратифікували її в такому вигляді, в якому вона зараз. Видання цитує неназваних нідерландських дипломатів, які кажуть, що "отримують позитивні сигнали від решти країн-учасниць". В цей же час, проти виступають Польща і три країни Балтії, згода яких теж потрібна для внесення змін. Зокрема, вони наполягають на збереженні пункту про військово-технічну співпрацю між ЄС і Україною.
Австрійське видання пише, що "тиха дипломатія" Нідерландів навряд чи досягне хоч якогось рішення, перш ніж британці проголосують на референдумі щодо членства Великобританії в ЄС 23 червня. Крім того, щоб змінити умови документу потрібна і згода України, думка якої поки не відома.
Раніше парламент Нідерландів дав уряду більше часу на пошуки рішення щодо угоди ЄС з Україною. Опозиція тим часом вимагає від прем'єра поважати результати референдуму попри його консультативний характер. Сам Рютте вже заявив, що проігнорувати результати голосування – це не вихід. Тому він попросив кілька місяців у парламенту на пошук рішення, яке буде задовольняти усі сторони.
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявляв, що уряд починає переговори з країнами Євросоюзу щодо внесення змін в угоду про асоціацію з Україною. За словами Рютте, влада має намір обговорити угоду в ЄС і внести в нього зміни згідно з побажаннями тих, хто голосував проти".