Постраждала від американських санкцій російська компанія «Алроса» зберегла продажі алмазів у першій половині 2023 року на рівні минулого року, повідомило підприємство 14 серпня, вперше звітуючи про фінансові результати після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Виручка «Алроси» за перше півріччя поточного року склала 188,2 мільярда рублів (1,9 мільярда доларів), що на 0,2% більше, ніж у січні-червні 2022 року, і на 3,5% більше, ніж за аналогічний період 2021 року. Чистий прибуток компанії знизився на 35% в річному обчисленні – до 55,6 мільярда рублів, повідомляє Reuters.
«Станом на середину 2023 року меркантильні учасники алмазного ринку розробили торгові механізми для обходу впливу обмежень, особливо в тому, що стосується торгівлі російськими діамантами в доларах США», – сказав аналітик алмазного ринку Пол Зимніський.
Наразі, тільки-но російські діаманти будуть ограновані та відшліфовані за межами Росії, вони вважаються такими, що походять з країни, яка їх «обробила», додав Зимніський.
У квітні 2022 року США відрізали «Алросу» від своєї банківської системи і заборонили прямі продажі на прибутковий американський ринок. В той же час Європейський Союз купив російських алмазів на 1,4 мільярда євро у 2022 році, оскільки не заборонив ані імпорт російських алмазів, ані запровадив санкцій проти самої «Алроси».
Нагадаємо, що зусилля, спрямовані на скорочення доходів Росії від експорту алмазів і посилення існуючих санкцій Вашингтона проти «Алроси» (найбільшого світового виробника) стали предметом обговорення серед лідерів країн «Великої сімки» (G7). У той час як деякі країни G7 закликали до санкцій щодо російських діамантів, інші, в тому числі Бельгія, були стурбовані тим, що вони перенаправлять торгівлю в інші центри і відведуть її від Антверпена, світового хаба номер один.
У травні G7 заявила, що продовжить працювати над обмеженням торгівлі російськими діамантами, в тому числі за допомогою технологій відстеження. Зимніський очікує, що G7 підготує план, який вплине на глобальний потік російських діамантів, до кінця 2023 року або на початку 2024 року.
«У алмазної галузі був час, щоб переварити все це, тому я бачу, що в середньостроковій перспективі ланцюжок поставок алмазів буде фундаментально трансформований», – сказав він.