UA / RU
Підтримати ZN.ua

Небагато лобістів в США могли позмагатися з діяльністю Манафорта в Україні – The Economist

Розслідування злочинів Манафорта пролило світло на іноземне лобіювання в США.

Юридичні проблеми пакистанця Нісар Чаудрі могли залишитися непоміченими. Але самозваний президент Пакистанської американської ліги Чаудрі спробував отримати політичний вплив в США від імені уряду Пакистану. Він визнав себе винним у рідкісному злочин – він не зміг зареєструватися в якості іноземного агента. Це був саме той злочин, в якому зізнався колишній глава передвиборного штабу Трампа Пол Манафорт, пише The Econimost.

Багато хто зосередив увагу на те, що засуджений за вісьмома пунктами Манафорт міг би розповісти спецпрокурору США Роберту Мюллеру, який розслідує можливу змову штабу Трампа з Росією. Багато чого можна припустити, але мало що відомо.

Проте характер злочинів Манафорта також пролив світло на негласне іноземне лобіювання. Схема, докладно викладена в заяві щодо визнання вини Манафорта, полягала в тому, щоб протягом десятиліття перевести 11 млн доларів США для фінансування лобіювання інтересів побіжного проросійського президента України Віктора Януковича. Він працював над створенням негативних історій проти Юлії Тимошенко і організував "Габсбурзьку групу", яка складається з чотирьох колишніх глав європейських держав, для лобіювання від імені українського уряду. Одному з них вдалося лобіювати Барака Обаму і Джо Байдена безпосередньо в Овальному кабінеті.

Кількість незареєстрованих зарубіжних лобістських схем, що діють в даний час, невідома. За даними спостерігачів з Центру реакційної політики, іноземні уряди оголосили про витрати на лобістів та експертів у галузі зв'язку у розмірі 532 млн доларів, щоб вплинути на американську політику з 2017 року. Експерти вважають, що неоголошена сума, принаймні, вдвічі більше. "Мій жарт в тому, що це схоже на мишу. Для кожного є ще п'ять інших", - сказав Бен Фріман, директор Ініціативи з прозорості іноземного впливу в Центрі міжнародної політики.

Основним захистом від прихованого іноземного впливу на американську політику є Закон про реєстрацію іноземних агентів (FARA). Його прийняли в 1938 році для боротьби з нацистською пропагандою. У ньому чітко згадуються друкарські машинки, пергаментний папір і копіювальна техніка - технологія дублювання паперів, яку використовував Джордж Вашингтон. Гірше того, це вкрай розпливчасто і потенційно може охопити всі види нешкідливого поведінки в незаконності. Протягом більшої частини свого існування FARA ігнорувалося, тому що для цього було потрібно багато докучливих документів, а Міністерство юстиції не сильно турбувався про це. У період з 1966 по 2015 рік Агентство відкрило тільки сім кримінальних справ за порушення. Потім Мюллер знову зробив це чудово, звинувативши Манафорта, заступника глави компанії Трампа Ріка Гейтса, і радника Трампа з безпеки Майкла Флінна.

Українська грошова труба

Деякі виявлені спроби іноземного лобіювання настільки ж нахабні, як і діяльність Манафорта. Найчастіше вони є винятками, передбаченими в FARA. Одна з них призначена для людей, що займаються виключно "релігійними, схоластичними, академічними або науковими заняттями". Як сумлінна стипендія відрізняється від політичної діяльності, неясна в статуті і чи розглядається в прецедентному праві. Багато установ прокладають цю розмиту лінію. Інститути Конфуція, центри викладання китайської мови під наглядом Міністерства освіти Китаю, створеного у багатьох університетах світу, піддались критиці як пропагандистських видань. Фінансований Кореєю аналітичний центр в Університеті Джона Хопкінса закрили у травні; уряд Південної Кореї відкликав кошти після того, як посадові особи спробували звільнити директора через розбіжності поглядів.

Аналітичні центри також можуть служити в якості засобів для гальмування іноземного впливу. Маловідомі групи можуть спровокувати серйозну реакцію, ніж лобісти. Передбачається, що Фонд Аравії, нещодавно створений аналітичний центр, часто цитований у американських ЗМІ, близький до уряду Саудівської Аравії. Засновник фонду Алі Шихабі заявив про те, що центр фінансується підданими Саудівської Аравії і що вони не беруть участі в лобізмі.

В іншому аналітичному центрі, Національній раді з американо-арабських відносин, є співробітник по імені Фахад Назер, який писав для відомих аналітичних центрів і газет. Запис у файлі Мін'юсту США говорить про те, що він став платним консультантом посольства Саудівської Аравії в листопаді 2016 року, отримуючи зарплату в розмірі 7 000 доларів в місяць. Назер заявив, що дотримується всіх законів і постанов, і з обережністю згадує про свою угоду з посольством Саудівської Аравії у виступах в медіа.

Мін'юст зосередив свою увагу на фінансуються урядом інформаційних агентствах. Після довгої битви російський державний телеканал RT зареєстрували в якості іноземного агента в листопаді 2017 року. 18 вересня Wall Street Journal повідомила, що Мін'юст сказав китайським медіа Сіньхуа і CGTN зареєструватися в якості іноземних агентів. Але юридичний аргумент, який змушує RT реєструватися як іноземний агент, але не BBC, який фінансується за рахунок податків, загадковий. Рішення про те, хто або що підпадає під дію FARA, мабуть, здебільшого знаходяться на розсуд юристів уряду. У 1983 році Мін'юст назвав три фільми про загрозу кислотних дощів і ядерної війни, поширені Національною радою Канади, "політичною пропагандою".

Які б не були недоліки химерного прокурорського кийка Мюллера, ясно, що Манафорт не є нещасною жертвою поганого закону. Його схема була б ідеальною метою будь-якого закону, призначеного для боротьби з іноземним впливом. Він також був засуджений за цілий ряд більш суворих податкових злочинів. Якщо деякі з "стратегічних консультантів" Вашингтона поспішають оголосити себе іноземними лобістами, то це здається хорошим результатом. Але в епоху ботів в Twitter, американська політика і вибори можуть бути захищені від зовнішніх впливів тільки шляхом повної реформи FARA. Новий закон має, ймовірно, виділяти стільки місця для комп'ютерів, як для пергаментного паперу.