UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навальний про загарбницькі війни Росії, Томос і про "Крим-не бутерброд"

Як змінювалися погляди російського опозиціонера.

Сьогодні, 16 лютого стало відомо про смерть у колонії в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ російського опозиціонера Алєксєя Навального, про це повідомила Федеральна служба виконання покарань.

У Росії Навальний став лідером однієї з найбільших опозиційних сил. Однак сьогодні ми вирішили нагадати про  ставлення політика до загарбницьких війн його країни - погляди російського опозиціонера зазнавали трансформацій з роками.

Про російсько-грузинську війну

У 2008 році Навальний прийняв жорстку позицію проти Грузії та Саакашвілі у російсько-грузинській війні 2008 року. Був прихильником визнання незалежності створених РФ квазідержавних утворень, а саме: Придністров'я, Абхазії та Південної Осетії. Пізніше він повністю змінив свою позицію. Наприклад, у заклику звільнити Михайла Саакашвілі у 2023 році Навальний згадав свою позицію щодо війни 2008 року і попросив вибачення, заявивши, що йому "дуже соромно" за свої минулі коментарі.

Про російсько-українську війну, Крим і Томос

2014 року Навальний прокоментував анексію Криму Росією та його повернення Україні фразою, яка швидко стала відомою: "Крим — це що, бутерброд із ковбасою, чи що? Його туди-сюди повертати".

На запитання кореспондента радіостанції "Эхо Москвы" чи "Крим наш?" політик відповів, що "Крим - тих людей, хто живе в Криму", і що півострів "був захоплений з кричущим порушенням усіх міжнародних норм, але зараз є частиною Росії".

Навальний порадив українцям не обманювати себе: "Крим залишиться частиною Росії і ніколи в найближчому майбутньому не стане частиною України".

У 2017 році Навальний визнав, що на Донбасі воюють російські війська і пообіцяв вивести їх, якщо стане президентом Росії. Також він пообіцяв у випадку перемоги на президентських виборах виконати російську частину Мінських угод і передати Україні контроль над кордоном і зазначив, що через дії Путіна Росія отримала в особі України державу, де 40 мільйонів осіб будуть довго вороже ставитися до його країни. Водночас Навальний зазначив, що після виведення російських військ більшій частині жителів Донбасу необхідно надати амністію і гарантії, що їх не піддаватимуть репресіям.

Навесні 2018 року Навальний опублікував звернення до російської влади із закликом звільнити ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова, наголосивши, що він не є терористом, а його справа повністю сфальсифікована.

У листопаді 2019 року Навальний знову в ефірі "Эхо Москвы" заявив, що "немає простих рішень" щодо Криму і знову виступив за референдум: "Безумовно, те, що сталося 2014 року, — це були незаконні речі. Але ми зайшли в ту частину політики, коли простих рішень не буває. Там є 2 млн людей із російськими паспортами. Тобто вже якийсь незрозумілий фарш. Цей фарш назад не провернеш. Тому не існує простого розв'язання кримської проблеми".

Читайте також: Смерть Навального: біографія, погляди, чим відомий

У кінці 2018 року Навальний у своєму Twitter прокоментував Об’єднавчий собор Українського православ’я, перед отриманням Томоса про автокефалію ПЦУ: "Сьогодні відбудеться подія історичного масштабу. Розкол. Собор у Києві завершить створення Помісної церкви в Україні. РПЦ втратить до половини "живих" парафій. Те, що створювалося сотні років, було зруйноване Путіним і його ідіотами за чотири роки. Путін — ворог русского мира".

Під час війни Навальний поміняв свою позицію щодо Криму та заявив, що кордони України визначені конституцією 1991 року, і Росія має їх визнати.

У лютому 2023 року Навальний опублікував у Facebook пост до річниці вторгнення Росії в Україну - про те, що він думає про цю війну: "Президент Путін розв'язав несправедливу агресивну війну проти України під безглуздими приводами [...] Які кордони в України? Такі самі, як і в Росії, — міжнародно визнані, визначені 1991 року. Ми, Росія, їх теж тоді визнали. Ці кордони Росія повинна визнавати й зараз". Також вважав за слушне виплатити Україні репарації за воєнні збитки та розслідувати воєнні злочини росіян.

Як повідомлялося, сьогодні у колонії під час прогулянки Навальний відчув себе погано, практично одразу втративши свідомість. Лікарі швидкої медичної допомоги констатували смерть політика. У нього залишилася дружина і двоє дітей.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський, якого новина про смерть Навального застала під час робочої поїздки у Німеччину, під час конференції з Олафом Шольцом заявив, що очевидним є те, що за цим стоїть Владімір Путін.