Союзники по НАТО значно посилили власні зусилля в сфері політики стримування і оборони та додатково інвестували в цю сферу суму, що дорівнює 119 мільярдам доларів США.
Про це у вівторок ввечері під час віртуального діалогу з колишнім заступником керівника Північноатлантичного Альянсу, а нині - почесним викладачем каліфорнійського університету Стенфорд заявив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг, повідомляє "Укрінформ".
«Після 2014 року ситуація дійсно змінилася. НАТО відповіло. Ми здійснили найбільше посилення нашої колективної оборони протягом цілого покоління, з часів закінчення «холодної війни». У східній частині Альянсу ми розмістили бойові групи, яких ми ніколи не мали до цього, - готові до дії бойові групи в Польщі і в країнах Балтії. Ми збільшили втричі кількість сил реагування НАТО, сил високої готовності, і збільшили інвестиції в оборону - 119 додаткових мільярдів (доларів) від союзників в Європі і Канаді з 2014 року», - сказав Столтенберг.
Він нагадав, що до цього НАТО намагалося розвивати з Росією стратегічне партнерство, що знайшло своє відображення в Стратегічній концепції НАТО від 2010 року, створив Раду НАТО-Росія, підтримувало контакти на всіх рівнях, президенти РФ Путін і Медведєв долучалися до самітів НАТО в Бухаресті і в Лісабоні. Ще за місяць до незаконної анексії Криму, за словами Столтенберга, НАТО і Росія планували спільну операцію зі знищення хімічної зброї в Сирії. У 2014 році ця ситуація змінилася, і Альянс почав адаптацію до нових викликів у сфері безпеки, що виходять від Росії.
Частиною такої відповіді, підкреслив генеральний секретар НАТО, стало збільшення присутності сил Альянсу в регіоні Чорного моря, зокрема введення повітряної адаптації, розширення військово-морської присутності і збільшення кількості навчань з союзниками і партнерами в регіоні, створення передової військової бази в Румунії, розвиток практичної співпраці з такими близькими партнерами НАТО як Україна і Грузія тощо.
«Ми забезпечуємо надійну політику стримування і оборони, ми бачимо, що Росія є відповідальною за агресивні дії проти України, збільшує військову присутність в Північній Африці і на Близькому Сході. Але ми продовжуємо проводити те, що називаємо «підходом двох шляхів» по відношенню до Росії. Стримування і оборона поєднуються із зусиллями встановити з нею змістовний діалог. Це непросто, але я думаю, дуже важливо. Також тому, що ми підтримуємо зусилля, зокрема, у відносинах з Росією, для створення надійної та збалансованої системи контролю над озброєннями, яка має підлягати перевіркам», - зазначив Столтенберг.
Генсекретар також зазначив, що Нова концепція стратегії Альянсу повинна бути готова в 2022 році. Крім відносин з Росією, генсек НАТО також закликав звернути увагу на зростаючий вплив Китаю як визначальний фактор трансатлантичного партнерства, і проблему зміни клімату.
Детальніше про те, як західні лідери відроджують трансатлантичну єдність у протидії новим загрозам і викликам, читайте в статті Олексія Їжака «Захід зосереджується» в ZN.UA.