НАТО розробляє технології, які дозволять в режимі реального часу виявляти підозрілу активність поблизу підводних об'єктів критичної інфраструктури після того, як вибухи на "Північних потоках", що сталися рік тому, продемонстрували складність моніторингу. Про це повідомляє Bloomberg.
Чотирнадцять країн Альянсу разом зі Швецією випробовують морські дрони, датчики і використання штучного інтелекту під час 12-денних навчань біля узбережжя Португалії, які завершаться у п'ятницю, 29 вересня. За даними НАТО, Росія продовжує збирати дані про кабелі і трубопроводи союзників як можливі майбутні цілі.
Альянс ще не висунув офіційних звинувачень у вибухах на газопроводі "Північний потік", що підкреслює складність завдання, яке стоїть як перед урядами, так і перед приватними компаніями, пов'язаного з приписуванням відповідальності за такі напади.
“Виявлення в реальному часі надсилає сигнал стримування ворогу, чи то Росії, чи комусь іншому",- сказав глава підрозділу НАТО із захисту підводної інфраструктури Ганс-Вернер Вірманн.
Якщо вдасться виявити зловмисну діяльність, це дасть змогу 31 члену Альянсу обміркувати дипломатичні або військові заходи реагування на основі "міцної інформаційної основи", сказав він журналістам, які відвідали навчання, що проходять на південь від Лісабона.
Метою навчань є виявлення зловмисної поведінки навколо підводної інфраструктури в міру того, як вона розвивається, і передача цієї інформації урядам і приватним операторам.
Росія заперечує попередні звинувачення деяких західних країн у тому, що вона несе відповідальність за вибухи на "Північному потоці". Але інциденти останніх місяців, коли російські шпигунські кораблі, схоже, діяли поблизу систем союзників, посилили занепокоєння, особливо на тлі підводних сил і засобів Росії. Вони залишаються в основному недоторканими порівняно з сухопутними силами Москви, які воюють проти України.
У травні Альянс попередив про значний ризик того, що Москва може націлитись на інфраструктуру в Європі та Північній Америці, зокрема, щоб отримати важелі впливу на країни, які допомагають Україні. Москва використовує комбінацію бойових кораблів свого флоту, наукових суден, а також контейнеровозів і танкерів для відстеження критично важливих підводних систем союзників по НАТО, сказав Вірманн.
За даними НАТО, за допомогою підводних кабелів передачі даних щодня здійснюються фінансові операції на суму близько десяти трильйонів доларів США і передається близько 95 відсотків світового інтернет-трафіку. Дві третини світової нафти і газу видобуваються в морі або транспортуються морем. Деякі з цих систем мають довжину в тисячі кілометрів і залягають на сотні метрів під водою, що ускладнює їх моніторинг.
Під час одних із навчань НАТО члени Альянсу намагались зупинити вороже налаштовану сторону, яка спробувала вивести з ладу мережі передачі даних і спричинити хаос на фінансових ринках, використовуючи державне комерційне судно, щоб ускладнити виявлення.
Комерційні волоконно-оптичні датчики на інфраструктурних кабелях виявили, що змодельований ворожий корабель намагається розгорнути безпілотний підводний апарат. Ця інформація була передана до ланцюга командування і управління НАТО. Після підтвердження загрози Альянс відправив групу повітряних, надводних і підводних дронів для перехоплення і супроводу підозрілого судна.
Технології відіграватимуть дедалі важливішу роль у запобіганні такій діяльності в реальному житті. Штучний інтелект можна використовувати для відстеження руху суден, якщо вони неодноразово перетинають об'єкти критичної інфраструктури, сказав Вірманн. У майбутньому волоконно-оптичні кабелі самі зможуть виявляти втручання поблизу.
Наголошуючи на зростанні значення підводної безпеки, члени Альянсу в липні домовились про створення нового морського центру підводної критично важливої інфраструктури при своєму морському командуванні в Нортвуді, Велика Британія. Вони також домовились створити мережу для поліпшення обміну інформацією між Альянсом, його членами і приватним сектором задля швидкого реагування на розвідувальні дані, такі як ті, що надходять від сенсорів або систем штучного інтелекту.
Після вибухів на "Північних потоках" більшість операторів трубопроводів "дуже нервували" і розпочали повномасштабне сканування своїх активів, здійснюючи моніторинг близько 9 000 кілометрів трубопроводів, сказав Вірманн.
"Вони це зробили, але це коштувало їм цілого статку. І вони не хочуть робити це знову. Ми хочемо мати максимально швидкий обмін інформацією між учасниками, тому що якщо хочемо виявити підозрілу поведінку в режимі реального часу, то повинні діяти дуже швидко", - додав він.
Раніше повідомлялося, що глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і генеральний секретар НАТО Столтенберг спільно оголосили про створення Цільової групи ЄС-НАТО з питань стійкості критичної інфраструктури для посилення спільної безпеки, яка розпочала свою роботу 16 березня 2023 року.
Експерти ЄС та НАТО працюють разом, для визначення загроз і вразливих стратегічних місць, а також розробки ключових принципів підвищення стійкості.