UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО стежитиме за російсько-білоруськими навчаннями «Захід-2021»

Альянс закликає РФ «бути  відкритою та прозорою», особливо після стягнення військ до українських кордонів.

НАТО стежитиме за масштабами й обсягами військових навчань «Захід-2021» та ситуацією після них, йдеться у комюніке за підсумками саміту в Брюсселі.

«Ми продовжуємо закликати Росію та Білорусь діяти передбачуваним та прозорим чином, виконуючи свої міжнародні зобов’язання та зобов’язання у рамках ОБСЄ», - наголошується у комюніке.

Союзники також мають намір просувати модернізацію [blink title="Віденського документу 2011 року" headinfo="Віденський документ"]Віденський документ – одна з фундаментальних угод часів Холодної війни, яка встановлює правила проведення перевірок, повідомлення про військову активність, а також прозорість в проведенні військових навчань. Цей документ базується на принципах, які були досягнуті в 1975 році в межах ОБСЄ. Росію і НАТО зобов’язані обмінюватися графіками всіх навчань, надавати повну інформацію про переміщення військ і запрошувати спостерігачів від усіх країн ОБСЄ на навчання, в яких задіяні понад 13 тисяч солдатів.[/blink] для зміцнення довіри та безпеки, щоб досягнути консенсусу у цьому питанні на Міністерській раді ОБСЄ цього року.

Спільні білорусько-російські навчання «Захід-2021» відбудуться у Білорусі у вересні 2021 року. 

У відповідь на заклики до більшої відкритості та прозорості Росія слідом за Сполученими Штатами вийшла з Договору про відкрите небо. Цей договір  дозволяв здійснювати спостережні польоти над територіями країн-учасниць для контролю військової діяльності. Тепер РФ зможе активніше ухилятись від моніторингу перекидання військ.

Читайте також: ДПСУ посилила контроль на білоруському кордоні

Навесні Росія стягнула до українських кордонів війська та техніку на додачу до тих, які вже були там з 2014 року. Передислокацію військ у Москві пояснювали «проведенням військових навчань», однак після того, як їх було «завершено», війська від кордонів України так і не відвели.

Експерт з питань національної безпеки та оборони Українського інституту майбутнього Глен Грант вважає, що відведення російських військ не є поразкою Путіна: «По-перше, блокування Азова залишається. По-друге, він залякав США та змусив їх вивести два кораблі з Чорного моря та влаштувати йому саміт з Байденом. По-третє, росіяни завжди брешуть, тому не вірте Шойгу, що вони повертаються до баз – багато обладнання залишиться».

Російський лідер отримав від розгортання сил біля кордонів України і в окупованому Криму власні зиски: відпрацював готовність до великої мобілізації і готовність до війни С2 (командування та контроль), перевірив авіацію та флот, оцінив можливості української армії і силу рішучості українських політиків. Більша частина цього розгортання залишається готовою до швидкого відновлення і врахує вивчені уроки.

В умовах підвищеної загрози повномасштабної російської агресії, повноважні українські міністерства та відомства воюють між собою за перерозподіл сфер впливу, а виконання державного оборонного замовлення опинилося під загрозою зриву. Докладніше читайте у статті Дмитра Менделєєва ««Залізний купол» для оборонних закупівель…» у ZN.UA.