Росія посилила свої агресивні гібридні дії проти членів НАТО. Серед цих агресивних дій Північноатлантичний альянс виокремлює і економічний примус – тиск однієї держави на іншу з метою досягнення не економічного, а політичного результату. Відповідний пункт зазначений у декларації Вашингтонського саміту Альянсу.
Як зазначають країни-члени НАТО, агресивні дії здійснюються не завжди прямо, а через посередників з метою тиску на країни євроатлантичного регіону. До таких агресивних дій також належать саботаж, акти насильства, провокації на кордонах Альянсу, інструменталізація нелегальної міграції, зловмисна кібердіяльність, електронне втручання, кампанії з дезінформації та зловмисний політичний вплив.
У декларації саміту вказано, що комплекс цих дій є загрозою безпеці Альянсу. У тексті документа вказано, що члени НАТО ухвалили рішення щодо подальших заходів з протидії російським гібридним загрозам. Також НАТО підкреслило, що згадані дії Росії не є перешкодою для рішучої підтримки членами Альянсу України.
Альянс домовився, що буде продовжена підтримка партнерів НАТО, які мають загрозу внаслідок агресивних дій з метою дестабілізації в країнах.
Нагадаємо, за визначенням експертів, економічний примус – це загроза або фактичне використання можливостей для завдання економічних втрат одній державі засобами іншої з метою отримання політичних поступок.
Як зазначалось раніше, у Декларації Вашингтонського саміту НАТО означила коло країн, яких вважає союзниками Росії у її війні проти України. У документі згадана Білорусь, яка підтримує цю війну, надаючи доступ до своєї території та інфраструктури. Поглиблення політичної та військової інтеграції Росії та Білорусі, включно з розгортанням передових російських військ у Білорусі, має негативні наслідки для регіональної стабільності та оборони Альянсу. У НАТО також зазначають, що КНДР та Іран підживлюють агресивну війну Росії проти України, надаючи Росії боєприпаси та безпілотники.