UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО і ЄС покинули Грузію – Washington Post

Тривале перебування в "залі очікування" на обіцянку членства в організаціях виснажує терпіння Тбілісі.

Міністр оборони 3 Тінатін Хідашелі не приховує своєї нетерплячості щодо дій НАТО у відносинах з її країною. Впродовж останніх кількох місяців вона переконує країни Альянсу нарешті дати Тбілісі план дій з підготовки до членства в НАТО. Це б означало, що кавказька країна точно рано чи пізно приєднається до оборонного союзу, а період невизначеності у її обороні, який почався після вторгнення Росії в Грузію в 2008 році, закінчиться.

Але на порядку денному саміту НАТО у Варшаві питання дорожньої карти для Грузії не входить. Про це на сторінках Washington Post пише оглядач Джуді Демпсі.

"Багато країн підтримують ідею надання Грузії дорожньої карти. Але було вирішено обговорити всі питання щодо подальшого розширення в грудні, щоб перед самітом у Варшаві уникнути суперечок, які можуть внести розкол", - пояснив неназваний чиновник НАТО.

Однак, це не означає, що в грудні Грузія отримає статус кандидата на членство. Головним противником цього виступає Франція, яка боїться розсердити Росію. Остання неодноразово погрожувала "наслідками", якщо Грузія чи Україна приєднаються до НАТО.

"Надто багато розмов про Росію. Забагато турбот про те, що вона скаже чи подумає, і дуже мало думок про те, чого хоче НАТО. Йдеться про репутацію Альянсу, яка залежить від того, чи зможе він дотримати обіцянку, дану Грузії, щодо членства", - сказала міністр оборони Грузії.

Оглядач також нагадує, що останнім часом грузинський процес інтеграції з Євросоюзом також ускладнився. Брюссель через позицію Німеччини вирішив відкласти запровадження безвізового режиму для Грузії. Берлін нібито звинувачує уряд в Тбілісі у недостатній боротьбі з організованою злочинністю. Однак справжня причина ховається у внутрішній політиці самої Німеччини.

Євроскептики з партії "Альтернатива для Німеччини" скористалися в своїх інтересах невдоволенням німців щодо угоди з Туреччиною, яка передбачає, що Анкара прийме більше біженців в обмін на безвізовий режим з ЄС для турків. І канцлер Ангела Меркель, очевидно, не хоче, щоб її партія втратила голоси ще й після скасування віз для грузинів.

Автор зауважує, що тим часом, популярність ідеї приєднання Грузії до ЄС і НАТО зменшується. І це йде на руку Росії.

"В Грузії проросійські політичні рухи, партії, олігархи і російське телебачення переконують грузинів, що Захід їх зрадив. Вони закликають розвернути країну в іншому напрямку", - йдеться в статті.

Читайте також: Євросоюз відклав введення безвізового режиму для громадян Грузії

Міністр оборони Тінатін Хідашелі каже, що недоступність Європи стала головним козирем проросійських сил в країні, які грають на розчаруванні населення. Раніше видання The Wall Street Journal повідомляло з посиланням на джерела в Брюсселі, що ЄС зможе прийняти рішення про безвізовий режим для Грузії, України і Косово не раніше вересня.

Президент України Петро Порошенко заявляв, що безвізовий режим для України "оптимістично" може бути введений до кінця 2016 року.

Нагадаємо, 26 травня в Європарламенті відбулося перше засідання з питання лібералізації візового режиму з Україною. Метою слухань стало відпрацювання позиції Європарламенту щодо остаточного правового формулювання рішення про скасування візового режиму з Україною, для проведення подальших переговорів з Радою ЄС.