UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО і ЄС похвалили Афіни і Скоп'є за узгодження нової назви Македонії

Розв'язання конфлікту з Грецією через назву дає можливість Македонії почати переговори про вступ до Євросоюзу і НАТО.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і високий представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні заявили, що вітають угоду між прем'єр-міністрами Греції та Македонії Алексісом Ціпрасом і Зораном Заєвим про вирішення суперечки щодо назви колишньої югославської республіки.

"Це історична угода є підсумком багаторічної наполегливої дипломатії і готовності цих двох лідерів вирішити спір, який занадто довго турбував регіон", - заявив генсек НАТО у вівторок, 12 червня.

Він також закликав Афіни і Скоп'є доопрацювати угоду, яка дозволить зміцнити стабільність на Західних Балканах і відкриє Македонії шлях до вступу в НАТО.

Могеріні, у свою чергу, відзначила "рішучість та ініціативу" голів грецького і македонського урядів на шляху до вирішення багаторічного конфлікту між країнами.

"Ми повинні тепер найкращим чином використовувати вікно можливостей, що широко відкрилося для підтримки і зміцнення віянь миру і співробітництва в усьому регіоні", - підкреслила глава європейському дипломатії.

Могеріні висловила сподівання, що Рада Європейського Союзу вже в червні схвалить рекомендацію Єврокомісії про початок переговорів про вступ Македонії до ЄС.

Нагадаємо, 12 червня прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив, що Скоп'є і Афіни досягли згоди щодо нової назви країни - Республіка Північна Македонія.

Суперечка про назву Македонії триває більше 25 років. Греція вимагає зміни назви сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігають від територіальних претензій на всю історичну Македонію, що знаходиться в Греції. Через це Афіни блокують вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО.

Як повідомлялося, Єврокомісія визначила 2025 рік крайньою датою наступної хвилі розширення ЄС. Сербія та Чорногорія вже ведуть переговори про вступ до Євросоюзу, Боснія та Косово претендують на статус кандидата в члени ЄС. Євроінтеграцію Македонії стримує суперечка з Грецією через назву країни. Для Сербії проблемою є необхідність визнання незалежності Косова.

Детальніше про стратегію Європейського Союзу щодо балканських країн читайте у матеріалі Тараса Качки "Новий оптимізм для Балкан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".