UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наступного дня його застрелили: історія одного мексиканського репортера і його статті про місцеву чиновницю

Остання історія вбитого журналіста висвітлювала ймовірні спроби Армінди Еспоси  Картас змусити компанію, яка будує хвилеріз у порту Саліна Крус, погрожувати працівникам віддати свій голос за її переобрання – інакше їх звільнять.

Відразу після заходу сонця у четвер, 10 лютого, двоє чоловіків у білому пікапі Dodge Ram зупинилися перед невеликою радіостудією Хебера Лопеса Васкеса на півдні Мексики. Один чоловік вийшов, зайшов усередину та застрелив 42-річного журналіста. 12-річний син Лопеса Оскар, єдиний, хто тоді був із ним – сховався. Історію вбивства розповів Reuters брат Лопеса.

Читайте також: Глава сицилійської Коза Ностра епохи 90-х затриманий після 30 років пошуків: як реагують рідні жертв

 За даними Комітету захисту журналістів (CPJ), Лопес був одним із 13 мексиканських журналістів, убитих у 2022 році. Це був найбільш смертоносний рік для журналістів у Мексиці, яка нині є найнебезпечнішою країною для репортерів у світі за виключенням України, де, за даними CPJ, минулого року було вбито 15 репортерів.

Днем раніше Лопес, який керував двома онлайн-сайтами новин у південному штаті Оахака, опублікував у Facebook історію, в якій звинуватив місцевої політика Армінду Еспосу Картас у корупції, пов’язаній з її спробами щодо переобрання.

Коли він вже лежав мертвий, патрульна машина, що стояла неподалік, приїхала на виклик швидкої допомоги, перехопила пікап і затримала двох чоловіків. Пізніше з’ясувалося, що один із них був братом Еспоси, чиновниці з історії Лопеса.

Читайте також: Алеку Болдвіну висунуть звинувачення у ненавмисному вбивстві Галини Гатчинс – CNN

Еспосі не висунули жодних звинувачень у причетності до вбивства Лопеса. Вона не відповіла на численні запити про коментарі, і агентство Reuters не знайшло жодних попередніх коментарів, які вона робила щодо своєї ролі в корупції.

Її брат і ще один підозрюваний чоловік залишаються під вартою, але їх ще не судили. Їхній адвокат не відповів на численні запити про коментарі.

Читайте також: В Італії засудили 70 членів наймогутнішого мафіозного угруповання "Ндрангета". Вони мали схеми і в Україні

«Я вже припинив висвітлювати торгівлю наркотиками та корупцію, та смерть Хебера все ще мене лякає», — сказав Хірам Морено, журналіст з Оахаки, який у 2019 році отримав три поранення в ногу та спину, після того, як написав про торгівлю наркотиками місцевими злочинними групами.  Його нападника так і не ідентифікували. «Ви не можете розраховувати на уряд. Самоцензура — це єдине, що захистить вас».

Це схема страху та залякування, яка поширюється по всій Мексиці, оскільки роки насильства та безкарності створили те, що науковці називають «зонами тиші», де вбивства та корупція не контролюються та не документуються.

Читайте також: Вбивство письменника Вакуленка: як розслідування журналістів змінило хід слідства 

Речник президента Андреса Мануеля Лопеса Обрадора не відповів на прохання прокоментувати напади на ЗМІ.

З початку нарковійни в Мексиці в 2006 році 133 репортери були вбиті з мотивів, пов'язаних з їхньою роботою, встановлено CPJ, і ще 13 з невстановлених причин. За цей час у Мексиці було зареєстровано понад 360 000 вбивств.

За останні роки агресія проти журналістів поширилася на раніше менш ворожі райони, такі як Оахака та Чіапас, загрожуючи перетворити інші частини Мексики на інформаційні мертві зони, кажуть правозахисні групи, такі як «Репортери без кордонів» і 10 місцевих журналістів.

Читайте також: У РФ оголосили у розшук журналіста Bellingcat Христо Грозєва

Остання історія Лопеса, одна з кількох, які він написав про Еспінозу, висвітлювала ймовірні спроби політика змусити компанію, яка будує хвилеріз у порту Саліни Крус, погрожувати працівникам віддати свій голос за її переобрання, інакше їх звільнять.

Хосе Ігнасіо Мартінес, репортер з кримінальних справ, і дев'ять колег-журналістів Лопеса кажуть, що після його вбивства вони більше бояться публікувати історії про проєкт коридору, торгівлю наркотиками та державну змову з організованою злочинністю.

Одне видання, з яким спілкувався Reuters, яке побажало не ідентифікувати його публічно через побоювання репресій, заявило, що провело розслідування коридору, але не вважає для себе безпечним публікувати інформацію після смерті Лопеса.