UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нагірний Карабах формально завершує боротьбу за незалежність: огляд

Республіка «Арцах» доживає останні дні. Лідер Нагірного Карабаху заявив, що вона припинить своє існування в новому році. Самвел Шахраманян каже, що підписав наказ про розпуск усіх державних установ з 1 січня. Регіон, який протягом трьох десятиліть контролювали вірмени, був захоплений Азербайджаном минулого тижня. За даними офіційних осіб, понад половина етнічних вірмен, що становлять у регіоні більшість, покинули країну, передає BBC.

Регіон міжнародно визнаний частиною Азербайджану, але Вірменія взяла його під свій контроль у 1990-х роках після розпаду Радянського Союзу. Пан Шахраманян сказав, що рішення про розпуск держави було «базовано на пріоритеті забезпечення фізичної безпеки та життєво важливих інтересів народу», посилаючись на згоду Азербайджану щодо того, що «мешканцям забезпечується вільне, добровільне та безперешкодне пересування».

Читайте також: Що відбувається в Карабаху: пів поля складеної зброї і 120 тисяч вірмен без даху над головою

Він закликав людей з Нагірного Карабаху, в тому числі тих, хто зараз проживає за його межами, «ознайомитися з умовами реінтеграції» в Азербайджан. Про це почалися переговори між Баку і владою Карабаху.

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що найближчими днями в Нагірному Карабасі не залишиться вірмен. Побоювання щодо нового насильства виникли, коли в грудні 2022 року Азербайджан встановив ефективну блокаду життєво важливого шляху до анклаву.
20 вересня після припинення вогню завершилися 24-годинні бої.

Але багато хто з 120 000 етнічних вірмен регіону бояться, що не мають майбутнього в Нагірному Карабасі. Пашинян заявив, що в регіоні почалася «етнічна чистка». У четвер він закликав до міжнародних дій щодо цього питання.
 
«Якщо засудження не супроводжується адекватними політичними та правовими рішеннями, то ці засудження стають актами згоди з тим, що відбувається», — сказав він членам свого кабінету.

Читайте також: Понад 200 людей постраждали від вибуху на складі з бензином у Нагірному Карабаху

Західні уряди тиснуть на Азербайджан, щоб той допустив міжнародних спостерігачів у Карабах для спостереження за його ставленням до місцевого населення, але доступ досі не надано. Тим часом колишньому лідеру анклаву висунули звинувачення у низці злочинів, у тому числі у фінансуванні тероризму, повідомляє влада Азербайджану. Рубен Варданян, який очолював сепаратистський уряд з листопада 2022 року до лютого, був заарештований у середу під час спроби виїхати до Вірменії.

Раніше цього тижня джерело в азербайджанському уряді повідомило L'Agence France-Presse, що країна має намір застосувати «амністію до вірменських бойовиків, які склали зброю в Карабасі», вони сказали, що всі, хто вчинив «воєнні злочини», повинні бути передані.
Наразі пана Варданяна помістили в СІЗО, і очікується, що він пробуде там кілька місяців.

Читайте також: Азербайджан пропонує амністію для бойовиків Карабаху

 
Вірменська влада впевнена, що зможе впоратися зі зростаючою кількістю людей, які тікають із Нагірного Карабаху. Високопоставлений чиновник сказав ВВС, що для них принципово допомогти вірменським «братам і сестрам» з регіону.

Протягом кількох днів на дорозі з Карабаху до Вірменії утворилися затори, автомобілі переповнені сім'ями, а багажники на даху завалені речами.

У місті Горіс, неподалік від кордону, посилюється допомога. Місцеві готелі переповнені, пропонують номери безкоштовно, а вірмени пишуть у соціальних мережах, пропонуючи біженцям житло по всій країні. 

Нагадаємо, у Вірменії пройшли  протести проти капітуляції. Це відбулось після того, як Нагірний Карабах прийняв рішення про припинення вогню та роззброєння.