UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нафталі Беннет: від техномільйонера до ультранаціоналістичного прем'єра. Хто такий новий лідер Ізраїлю

Беннет давно позиціонує себе праворуч від Нетаньяху

Нафталі Беннет який у неділю був приведений до присяги нового прем'єр-міністра Ізраїлю, втілює в собі багато суперечностей, що визначають ізраїльтян. Беннет - релігійний єврей, який заробив мільйони в переважно світському секторі високих технологій; він прихильник поселенського руху, що живе в передмісті Тель-Авіва; Беннет - колишній союзник Біньяміна Нетаньяху, який домовився з центристськими і лівими партіями, щоб покласти край його 12-річному правлінню.

Його ультранаціоналістична партія "Яміна" отримала всього сім місць в 120-місцевому Кнесеті на березневих виборах - четвертих виборах за два роки. Але відмовившись від зобов'язань перед Нетаньяху або його опонентами, Беннет позиціонував себе як лідер. Навіть після того, як один з членів його релігійно-націоналістичної партії покинув його в знак протесту проти нової коаліційної угоди, він залишився з короною, пише консервативний американський канал Fox News.

Ультранаціоналіст в помірній коаліції

Беннет давно позиціонує себе праворуч від Нетаньяху. Але він буде сильно обмежений своєю громіздкою коаліцією, яка має лише незначну більшість в парламенті та складається з правих, лівих і центристських партій.

Новий прем'єр Ізраїлю виступає проти незалежності Палестини та рішуче підтримує єврейські поселення на окупованому Західному березі та в східному Єрусалимі, які палестинці й велика частина міжнародної спільноти вважають головною перешкодою на шляху до миру і вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту.

Беннет люто критикував Нетаньяху після того, як прем'єр-міністр погодився сповільнити будівництво поселень під тиском тодішнього президента США Барака Обами, який намагався і не зміг оживити мирний процес на початку свого першого терміну.

Він недовго очолював раду поселенців Західного берега "Єша", перш ніж потрапити в Кнесет у 2013 році. Згодом Беннет обіймав посади міністра у справах діаспори, освіти та оборони в різних урядах, очолюваних Нетаньяху.

"Він лідер правого крила, жорсткий прихильник безпеки, але водночас дуже прагматичний", - сказав в коментарі Fox News Йоганан Плеснер, глава Ізраїльського інституту демократії, який знає Беннета вже кілька десятиліть і служив з ним в армії.

Плеснер очікує, що Беннет буде взаємодіяти з іншими фракціями, щоб знайти "спільний знаменник", оскільки він шукає підтримки та легітимності як національний лідер.

Суперництво з Нетаньяху

49-річний батько чотирьох дітей розділяє "яструбиний" підхід Нетаньяху до близькосхідного конфлікту, однак за останні роки між ними склалися напружені відносини.

Беннет служив начальником штабу за Нетаньяху протягом двох років, але вони розлучилися після загадкового розриву, який ізраїльські ЗМІ пов'язали з дружиною Нетаньяху, Сарою, яка має великий вплив на найближче оточення свого чоловіка.

Беннет вів передвиборчу кампанію перед березневими виборами як прихильник правих сил і підписав на національному телебаченні обіцянку, що ніколи не дозволить Яіру Лапіду, центристу і головному супернику Нетаньяху, стати прем'єр-міністром.

Але коли стало ясно, що Нетаньяху не в змозі сформувати панівну коаліцію, Беннет саме так і вчинив, погодившись виконувати обов'язки прем'єр-міністра протягом двох років, перш ніж передати владу Лапід, архітекторові нової коаліції.

Прихильники Нетаньяху затаврували Беннета як зрадника, заявивши, що він обдурив виборців. Беннет захищав своє рішення як прагматичний крок, спрямований на об'єднання країни та уникнути п'ятих парламентських виборів.

ЗМІНА ПОКОЛІНЬ

Беннет, сучасний ортодоксальний єврей, став першим прем'єр-міністром Ізраїлю, який регулярно носить стос. Він живе в висококласному тель-авівському передмісті Раанана, а не в поселеннях, за які він виступає.

Беннет почав життя з батьками американського походження в Хайфі, потім разом з сім'єю переїжджав з США до Ізраїлю і навпаки. Він служив в армії, навчався в юридичній школі і працював в приватному секторі. Протягом усього цього часу він створював образ одночасно сучасної, релігійної та націоналістичної людини.

Після служби в елітному підрозділі командос "Саєрет Маткаль" Беннет вступив на юридичний факультет Єврейського університету. У 1999 році він став одним із засновників Cyota, компанії з розробки програмного забезпечення для боротьби з шахрайством, яка у 2005 році була продана американській компанії RSA Security за 145 мільйонів доларів.

Беннет говорив, що гіркий досвід війни Ізраїлю проти ліванської воєнізованого угрупування "Хізбалла" у 2006 році підштовхнув його до політики. Кількамісячна війна закінчилася безрезультатно, і тодішнє військове і політичне керівництво Ізраїлю піддалося широкої критики за неефективність кампанії.

Беннет представляє третє покоління ізраїльських лідерів після засновників держави та покоління Нетаньяху, яка досягла повноліття в напружені перші роки існування країни, відмічені неодноразовими війнами з арабськими державами.

"Він - "Ізраїль 3.0", - написав Аншель Пфеффер, оглядач лівої ізраїльської газети Haaretz в недавньому огляді на Беннета. "Єврейський націоналіст, але не дуже догматичний. Трохи релігійний, але, звичайно, не набожний. Військовий, що віддає перевагу комфорт громадянському міському життю, і підприємець у сфері високих технологій, що не прагне заробити мільйони. Прихильник Великої землі Ізраїлю, але не поселенець. І він цілком може не бути політиком на все життя".