UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Заході вважають, що в Сирії ведеться опосередкована війна між Росією і США

Американська та європейська преса зазначили, що Росія підвищує ставки в сирійській грі, щоб Захід навіть не думав про військові операції по лівійському сценарію.

Західні ЗМІ дійшли висновку, що ситуація в Сирії сьогодні - це опосередкована війна між Саудівською Аравією, Туреччиною, Катаром, США та ЄС, з одного боку, та Іраном, Росією, "Хезболлою" і режимом Башара Асада - з іншого.

Особливо американські і європейські газети обурюються щодо Росії, підозрюючи Москву в подвійній грі. Вони зазначають, що Володимир Путін недвозначно дає зрозуміти Заходу, щоб там навіть не думали про військове втручання в Сирію по лівійському сценарію.

- Слідом за С-300 Москва відправила в Дамаск "вбивцю кораблів"

Як вважає The Wall Street Journal, Росія підвищує ставки в сирійській грі: вона направила не менше дюжини військових кораблів для патрулювання вод поблизу російської бази ВМС у Сирії.

"Офіційні особи США і Європи розцінили це як нову агресивну позицію, покликану, серед іншого, застерегти Захід і Ізраїль від втручання в криваву громадянську війну в Сирії", - пише видання.

"Західні чиновники кажуть, що не бояться майбутнього конфлікту з застарілим флотом Росії, але присутність цих кораблів - новий потенційний фактор ризику, що створює небезпеку прорахунків у все більш вибухонебезпечному регіоні", - повідомляють автори статті.

Нарощування контингенту збіглося із загостренням напруженості. 16 травня представники США заявили, що найближчим часом можливі нові авіаудари Ізраїлю партій ракет "Яхонт", кілька років тому закуплених Сирією в Росії (ізраїльські і західні розвідслужби вважають, що в найближчі дні можлива передача "Яхонтів" "Хезболлі").

А Путін "на цьому тижні дав зрозуміти, що, всупереч запереченням США та Ізраїлю, не відмовляється від поставок сучасної системи ППО в Сирію".

У США вважають, що Москва прагне зберегти за собою базу в Тартусі і що Путіна буде легше переконати "розірвати стосунки" з Асадом, якщо запевнити його, що в "постасадовскій" Сирії Тартус залишиться під контролем Росії.
The New York Times наводить думку експерта Джеффрі Уайта, в минулому співробітника американської розвідки. Він вважає: посилений арсенал Сирії спонукає "Захід або союзників" перенести дії ВМС подалі від берега. Уайт також розцінив поставки як "сигнал, що Росія твердо підтримує сирійський уряд".

"Росія і раніше поставляла в Сирію одну з цих моделей ракет "Яхонт", але останнім часом були доставлені ракети, оснащені надсучасним радаром, який збільшує їх ефективність", - стверджують журналісти, посилаючись на неназваних чиновників.

"Яхонти" - потужна зброя, завдяки якій сирійські військові не дозволять міжнародним силам "ні встановити військово-морське ембарго, ні створити безпольотну зону, ні здійснити авіаудари обмеженого масштабу", - вважає газета.

Про постачання стало відомо в момент, коли Росія і США планували міжнародну мирну конференцію, нагадує видання. Американці побоюються, що приплив російської та іранської зброї зміцнить переконання Асада в можливості його перемоги на полі бою.

Італійська La Stampa також погоджується, що захід російських військових кораблів у Середземне море має на меті контроль над діями західних країн на Близькому Сході.

Москва ж називає повернення свого флоту в Середземне море стратегічним кроком. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що кораблі "будуть захищати російські інтереси в Середземномор'ї", але не уточнив, які. А головком ВМФ адмірал Віктор Чирков не виключив того, що до флотилії приєднаються кілька ядерних підводних човнів.

"Мирне і послідовне вирішення сирійської кризи недосяжне в найближчі терміни, але значного зменшення насильства і кровопролиття можна досягти", - пише американський експерт по Близькому Сходу, президент Національної ірано-американської ради Тріта Парс у статті для The Daily Beast.

Автор вважаж, що сьогодні конфлікт у Сирії являє собою опосередковану війну між Саудівською Аравією, Туреччиною, Катаром, США та ЄС, з одного боку, та Іраном, Росією, "Хезболлою" і режимом Асада - з іншого. При цьому він звертає увагу, що дипломатичне вирішення конфлікту можливе завдяки військовим успіхам, продемонстрованим режимом Асада.

"Кривавий сирійський досвід став стримуючим фактором для подальших повстань проти нинішніх диктаторів в арабському світі: мало хто захоче піддатися ризику громадянської війни заради політичних змін", - констатує Парс.

Між тим російські експерти захищають постачання озброєнь до Сирії. Як заявив директор центру міжнародної безпеки ІМЕМО РАН Олексій Арбатов, це демонстрація того, що Москва не тільки на словах, але і на ділі не має наміру допустити введення в країні безпольотної зони, подібно створеній у Лівії. !zn

Читайте також:

Захід: "Ізраїльська атака" по Сирії може добити режим Башара Асада

Пентагон отримав дані про застосування в Сирії хімічної зброї

США, Великобританія і Франція вводять санкції проти опозиції в Сирії, пов'язаної з "Аль-Каїдою"

Сирійські повстанці розікрали сотні мільйонів, виділених Заходом на "гуманітарку"