UA / RU
Підтримати ZN.ua

На виборах у Казахстані знехтували демократичними стандартами – ОБСЄ

Спостерігачі не побачили справжнього політичного вибору й плюралізму думок у ЗМІ.

Вибори в Казахстані не виправдали зобов'язань країни з дотримання демократичних стандартів, заявили представники моніторингової місії ОБСЄ у звіті.

"На Казахстан чекає довгий шлях в напрямку виконання своїх передвиборчих зобов'язань, попри відзначений певний прогрес. Правляча партія мала явну перевагу перед іншими в цих виборах і, у той час коли сторони, як правило, могли вільно проводити агітацію, справжній політичний вибір залишився недостатнім", - підсумувала спеціальний координатор місії спостерігачів ОБСЄ/БДІПЛ Марієтта Тідей.

Запрошені міжнародні спостерігачі наголосили, що нормативно-правова база досі обмежує громадянські й політичні права, а відтак потребує комплексної реформи.

"Спостереження і оцінка цих виборів виявила суттєві недоліки, в тому числі обмеження основних громадянських і політичних прав, нестачу справжнього політичного вибору, відсутність плюралізму думок в засобах масової інформації", - додав керівник місії, посол Борис Фрлек.

Представники ОБСЄ відзначили спокійний день виборів, проте не без серйозних процедурних помилок у ході голосування, підрахунку голосів і підведенні підсумків. Зокрема, вони бачили, як вкидували зайві бюлетені й додали велику кількість імен у день виборів.

Парламентські вибори в Казахстані закінчилися проходженням в мажиліс (нижню парламентську палату) трьох політичних сил: правлячої партії "Нур Отан", опозиційної "Ак жол" і Комуністичної народної партії Казахстану.

Правляча "Нур Отан" отримала переважну більшість у 82,15 відсотка голосів. Приблизно однакову кількість голосів отримали "Кк жол" (7,17 відсотка) та комуністична партія (7,14 відсотка).

Дострокові вибори в мажиліс відбулися в Казахстані 20-го березня, відповідно з рішенням президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Згідно казахстанського законодавства, для проходження в парламент, необхідно подолати семивідсотковий бар'єр. Згідно з даними ЦВК, явка на виборах склала 77,1 відсотка. Тим часом, українські спостерігачі зафіксували на виборах в Казахстані порушення, хоча і вказали, що вони не вплинули на процес волевиявлення казахського народу.