Під час заколоту в Росії офіційні особи Білого дому звернулися до іноземних і вітчизняних виробників нафти щодо небезпечної ситуації, що розгортається в одній із провідних світових нафтових держав, повідомляє CNN із посиланням на американського посадовця.
Як повідомляє видання, розмови з нафтовиками назвали попереджувальними. Вони відбулися, коли інші американські чиновники шукали більше інформації про те, що насправді відбувається в Росії, і намагалися оцінити потенційні наслідки, в тому числі для світової економіки.
У понеділок президент США Джо Байден заявив, що він доручив членам своєї команди з національної безпеки «готуватися до низки сценаріїв», оскільки повстання триває.
Суботні події «підняли привид кошмарного сценарію для економіки США», де через нестабільність збиваються поставки російської нафти, викликаючи стрімке зростання цін на бензин саме тоді, коли інфляція в США пішла на спад.
«Росія має значення, оскільки вона є найбільшим експортером нафти у світі. Крапка. Революції у великих нафтових країнах – це величезна справа. Я впевнений, що це непокоїло уми в Білому домі на вихідних», — сказав Боб Макнеллі, колишній високопоставлений енергетичний чиновник президента Джорджа Буша.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, у травні Росія експортувала 7,8 мільйона барелів нафти та нафтопродуктів на день.
Макнеллі, президент консалтингової компанії Rapidan Energy Group, вважає, що хаос в Росії теоретично може призвести до припинення видобутку нафти або блокування експортних потужностей. Він нагадав, як вторгнення Росії в Україну на початку минулого року викликало потрясіння на енергетичних ринках.
«Коли ми думали, що втратимо Росію — сама думка про це — призвела до того, що бензин подорожчав до 5 доларів за галон», — сказав Макнеллі.
Після новини про те, що Євгєній Прігожин розвернув свої сили від Москви, пише видання, інвестори зітхнули з полегшенням. Ціни на нафту в США у понеділок зросли лише на 0,3% до 69,37 доларів за барель.
Геліма Крофт, колишня аналітикиня ЦРУ, яка зараз очолює глобальну товарну стратегію в RBC Capital Markets, повідомила клієнтам у неділю, що вона розуміє, що Білий дім був «активно залучений» у суботу до «зв’язку з ключовими іноземними та вітчизняними виробниками щодо планування на випадок непередбачених обставин, щоб забезпечити ринок, якщо криза вплине на російське виробництво».
Крофт додала, що значне занепокоєння полягає в тому, що Путін оголосить воєнний стан і закриє робочим доступ до основних портів завантаження та енергетичних об'єктів, а отже потенційно призупинить поставки мільйони барелів експорту.
Вона згадала, як значні заворушення в Лівії призвели до зупинки величезних обсягів видобутку в цій країні ОПЕК, що призвело до стрімкого зростання цін на нафту.
«Було одночасне занепокоєння, що критично важливі трубопроводи можуть стати прямими цілями або, у разі якщо повстання переросте у повномасштабну війну, бути ненавмисно пошкодженими», — пояснила аналітикиня.