Мешканець російського міста Орськ Олександр Житнєв вирушив на війну на Сході України в листопаді. Вдома від був механіком, але вже довгий час сидів без роботи. Оскільки металурги в його місті більше не можуть дозволити собі купівлю автомобіля.
Його сім'я виживала на 250 доларів на місяць, які заробляла дружина Житнєва, працюючи кухарем в місцевій лікарні. Тож 39-річний механік разом з другом Іллею Борисовим вирішили їхати на війну в Донбас, мріючи про 2,6 тисяч доларів, які їм пообіцяли платити щомісяця, а не про славу і відродження Російської імперії.
Про це сьогодні пише американське видання Los Angeles Times, журналісти якого поспілкувалися з рідними "добровольців", які вирішили стати терористами в Україні.
"Він нічого мені не казав аж до того дня, коли йому треба було їхати. Я сказала: "Сашо, залишись, якщо ще не пізно". Але він все одно поїхав", - розповідає дружина Житнєва – Наталія.
За її словами, через кілька тижнів після цього вона дивилася по телевізору документальний фільм про війну в Україні і руйнації в Донбасі. В якийсь момент в кадрі український офіцер підняв і показав російський паспорт. Так Житнєва дізналася про смерть свого чоловіка. Через якийсь час із шпиталю їй зателефонував поранений Борисов і підтвердив загибель друга.
Житнєва звернулася до місцевої влади і військових, але не отримала жодних роз'яснень ні про чоловіка, ні про гроші, за які він загинув.
"Я не отримала ні копійки", - розповіла вдова.
Їй також не дали свідоцтво про смерть, оскільки, за офіційною версією, в Донбасі не було її чоловіка. Видання пише, що Житнєв – один з тисяч росіян, які приєдналися до проросійських бойовиків в Донбасі добровільно, мріючи про гроші, славу, або ж кого терористом силою зробило командування Збройних сил РФ. Тіла таких загиблих таємно повертають на військові бази в Росії, щоб потім таємно поховати. При цьому президент Володимир Путін заперечує участь російських солдатів у війні на Сході України.
Навіть коли українські солдати впіймали кількох своїх російських колег в Донбасі, Путін переконував, що це були військові з прикордонних частин, які заблукали. Активіст Лев Шлосберг і опозиціонер Борис Нємцов намагалися донести інформацію до суспільства про незаконну відправку російських солдатів в Україну.
"Ми бачили могили в Костромі, Пскові, Нижньому Новгороді, губернатором якого я колись був. Чому головнокомандувач армії країни таємно ховає цих солдатів?" - сказав Нємцов під час свого останнього інтерв'ю для "Ехо Москви".
Минулого місяця опозиціонера і помітного критика влади Росії застрелили неподалік Кремля.
Видання пише, що Житнєва і Борісова на війну в Донбас відправили активісти організації "Зарубеж", яка входить в склад націоналістичного об'єднання "Народно-патриотические силы Орска". Ці організації відправляють терористам допомогу і нових "добровольців" зі Росії.
Керують організаціями націоналіст Павло Коровін і терорист Сергій Матюков, який теж брав участь в боях на Сході України. Вони запевняють, дають "патріотам" лише номер телефону, з ким зв'язатися в Донецьку, і нічого більше не обіцяють.
Колишній залізничник Матюков розповів, що поїхав воювати в Донбас разом з гуманітарним конвоєм. Він повинен був командувати загонами, які атакували Маріуполь. За це йому платити 360 доларів на місяць. Але на відміну від Житнєва, він свої гроші отримав. За словами Матюкова, бойовики на Сході України його "дуже розчарували".
"Дисципліна дуже на низькому рівні. Бойовики крадуть гуманітарну допомогу і не зрозуміло, де вона дівається. І вони часто не виходять на позиції, коли починається мінометний обстріл. А в таких ситуаціях треба стояти, навіть якщо ти п'яний", - сказав він.
На запитання журналістів, кому потрібна війна в Україні, він лише стиснув плечима і звинуватив "єврейську змову". Тим часом дружина загиблого найманця Житнєва думає, як вона розповідатиме маленькому синові про батька, коли він підросте.
"Зараз я кажу, що тато у відрядженні. Коли він виросте, мабуть, розповім, що його батько загинув, захищаючи інших. Що він герой", - каже вдова.
Нещодавно, спікер сил АТО Андрій Лисенко заявляв, що у Донбасі зараз перебувають близько 12 тисяч найманців з Росії.
"Якщо ми говоримо про найманців, які прибувають з території Російської Федерації, то це приблизно 12 тисяч разом з тими, кого з місцевих набирають, в тому числі і силою", - сказав він.