Мрії президента Росії Володимира Путіна про відновлення космічної програми країни на тлі її "радянської слави" було завдано нового удару: державні аудитори виявили в Роскосмосе фінансові порушення на суму понад 1 млрд фунтів, пише британське видання The Times.
"Це "незручне одкровення" сталося ще й одразу після невдалого запуску ракети, що підірвало міжнародну віру в космічну галузь Росії і породило побоювання щодо розміщених мільярдів доларів в комерційних контрактів в небезпеці", - сказано в статті.
Голова Рахункової палати Росії Тетяна Голікова заявила, що вона була здивована розміром порушень в Роскосмосі. "Спочатку я не повірила своїм інспекторам, тому що обсяг фінансових порушень був на рівні 92 млрд рублів (1,2 млрд фунтів стерлінгів)," сказала вона. "Для мене це було повною несподіванкою", - додала вона.
Коли вона порівняла цифри видатків на 2013 і 2014 "ряд порушень різко збільшився". Вони включають в себе: неефективне використання коштів, зловживання виділених коштів і порушень у бюджетній звітності методів. Рахункова палата не опублікувала докладні висновки, але багато з порушень ставляться до проблем з триваючим будівництвом нового великого космічного центру на Далекому Сході Росії.
Космодром Східний в Амурській області поступово повинен замінити Байкнур, який незручний своїм розташуванням, оскільки знаходиться в Казахстані. У найближчі роки Росія прагне побудувати постійну місячну базу і послати людину на Марс.
Східний космодром, як очікується, проведе свій перший запуск ракети в грудні цього року, але проект був затриманий із-за проблем. У вересні минулого року Путін пообіцяв виділити додатково 650 мільйонів фунтів, щоб прискорити завершення проекту, а в жовтні начальник головного підрядника за проектом був арештований за крадіжку приблизно 23 мільйонів фунтів стерлінгів державних коштів. У квітні будівельники заводу оголосили голодування через невиплаченої заробітної плати. Були відкриті 20 кримінальних справ, пов'язаних з діями 228 посадових осіб.
У Росії є ракета "Протон", які використовуються для комерційних супутників, і космічний корабель "Прогрес", для постачання місій МКС. "Протон", що вважається раніше надійним, вже таким не є зважаючи на його аварій, зокрема, в останній місяць. "Прогрес" розбився в цьому місяці.
"Ви можете порівняти це з падінням Римської імперії", - говорить аналітик космічної галузі Павло Лузін. "Російська космічна промисловість руйнується", - додав експерт.
Як писало агентство Bloomberg, падіння "Протона" та програш у хокей б'ють по Путіну сильніше, ніж санкції.
Пуск корабля "Прогрес М-27М" був проведений 28 квітня за допомогою ракети "Союз-2.1 а". Вантажівка опинився на короткоживущей орбіті і почав некерований рух. Транспортний корабель "Прогрес М-27М" припинив своє існування 8 травня, згорівши над Тихим океаном.