Вбивство понад 30 людей у Брюсселі вчора, відповідальність за яке взяла на себе "Ісламська держава", стало дуже добре організованою і скоординованою військовою операцією терористів у Європі.
Місяці інтенсивної слідчої роботи, підвищених заходів безпеки і антитерористичних рейдів, а також затримка одного з найбільш розшукуваних терористів у Брюсселі, не дозволили запобігти вчорашньому кровопролиттю.
Про це на сторінках Financial Times пишуть оглядачі Сем Джонс і Пітер Шпігель, нагадуючи, що два вибухи в аеропорту Завентем і ще один на станції метро Маалбеек сталися через чотири днів після арешту Салаха Абдеслама, якого звинувачують у організації терактів у Парижі минулого року.
Те, чого ми боялися, справдилося", - сказав прем'єр-міністр Бельгії Шарлі Міхель вчора, коментуючи криваві події в столиці його країни.
Останнє звірство "Ісламської держави" посеред Європи, схоже, було дуже добре сплановане. А масштаби руйнування в аеропорту вказують на те, що терористи мали доступ до дуже потужних бомб.
Після арешту Адлеслама, міністр внутрішніх справ Бельгії Жан Жанбо сказав в ефірі однієї з радіостанцій: "Ми знаємо, що викриття однієї терористичної ланки може підштовхнути інші до дій. Ми чітко розуміємо це". Однак поки не відомо, чи вибухи організували поплічники Абдеслама, боячись викриття їхніх планів, чи це були інші пов'язані з "Ісламською державою" групи. У всякому разі, можливості ІД в Бельгії, а може і за її межами, значно більші, ніж вважалося до вчорашнього дня.
"Навіть якщо це була нашвидкуруч організована відповідь на арешт Абдеслама, все одно це свідчить про існування можливості швидко скоординувати атаку. Не таку масштабну, як в Парижі, але дуже логістично складну", - каже експерт з питань тероризму і безпеки Джон Дрейк.
Також той факт, що поліції Бельгії знадобилося аж чотири місяці, щоб вистежити Адеслама, поки він жив у районі Боленбеек в Брюсселі, вказує, що існує дуже складна система логістичної підтримки і прихильників бойовиків.
"Після атак 13 листопада я говорила, що існує мережа людей, які знають один одного, живуть в одному районі і всі вони головорізи, злочинці", - говорила бельгійському телебаченню мер Моленбеека Франсуаза Шепман ще у вихідні перед терактами.
На думку Дрейка, у терористів в Європі є значний рівень можливостей оцінки і тренувань.
"Я можу уявити, що десь є склад з вибухівкою, яка чекає, коли її використають. І точно можна сказати, що існує дуже високий рівень комунікативної дисципліни. Щоб у Західній Європі не бути викритим, потрібно дуже дбайливо і точно шифрувати всі повідомлення, щоб не було витоків інформації", - вважає експерт.
В цей же час, видання Wall Street Journal писало, що Захід повинен наважитися на справжню війну проти ІД після вибухів у Брюсселі. І теракти в світі будуть продовжуватися до тих пір, доки джерело тероризму не буде викорінено в Сирії.
22 березня близько 8 ранку в аеропорту Брюсселя пролунало два вибухи. Незабаром прогримів вибух біля станції метро Мальбек, неподалік від кварталу з установами Євросоюзу.
В результаті терактів загинули 34 людини, близько 150 отримали поранення. Відповідальність за теракти в Брюсселі взяла на себе терористичне угрупування "Ісламська держава".