Востаннє українці чули про Євгена Мураєва минулої осені, коли проросійський колишній депутат розгорнув у центрі Києва транспарант із написом "Це наша земля!" Через кілька годин після громадського протесту плакат зняли, що свідчить про те, що його політичний вплив виснажується, пише Finential Times.
Здавалося, Мураєву судилося залишатися в тіні до суботи, коли Великобританія заявила, що він готовий очолити податливий український уряд у рамках російської змови щодо зміни режиму.
Західні держави заявляють, що президент Росії Володимир Путін розглядає можливість вторгнення після зосередження більш ніж 100 тисяч військовослужбовців на кордоні з Україною. США та Великобританія попередили, що Москва може спробувати повалити українського колегу Путіна Володимира Зеленського внаслідок державного перевороту.
"Ми були стурбовані і попереджали саме про таку тактику протягом декількох тижнів", - заявив у неділю держсекретар США Ентоні Блінкен, маючи на увазі звинувачення Великобританії. "Це багато в чому частина російської стратегії".
Але звинувачення Великобританії, щодо яких Лондон не надав жодних доказів і які Росія відкинула, багатьом в Україні видалися надуманими, зокрема й Мураєву. Він опублікував фотографію свого обличчя, відфотошоплену на тілі Джеймса Бонда, і сказав, що претензії були "питанням до містера Біна".
"Якщо Росія дійсно має плани дестабілізувати ситуацію в Україні і привести до влади проросійський уряд, то це погано продуманий план, який не буде підтриманий українським суспільством. Росія ніколи не розуміла Україну і не хоче розуміти", – сказав Олексій Харань, керівник дослідницького відділу Фонду демократичних ініціатив, Київського аналітичного центру. "У Росії можуть бути такі плани, але вони абсолютно абсурдні".
Уродженець східного міста Харкова Мураєв допоміг колишньому прем'єр-міністру Миколі Азарову бігти через кордон до Росії у 2014 році після того, як революція у Києві призвела до повалення промосковського президента Віктора Януковича.
Мураєв залишився в Україні як депутат від партії-наступниці Януковича, а потім вийшов з неї у 2016 році, щоб створити дві свої. 2018 року Росія запровадила щодо нього санкції — він звинуватив у цьому сварку з Віктором Медведчуком, довіреною особою Путіна та давнім головним політичним союзником Кремля в Україні.
Він був одним із трьох проросійських кандидатів, які балотувалися на пост президента у 2019 році, але вибув до голосування. Через кілька місяців партія Мураєва не подолала 5-відсотковий бар'єр, щоб отримати місця в парламенті.
"Єдиний спосіб створити маріонетковий уряд - це вторгнення [...] і я просто не можу повірити, що Євген Мураєв може бути кандидатом на його керівництво", – сказав Вадим Новінський, олігарх і депутат від проросійської партії. "Це повна нісенітниця", заявив він.
В останні місяці Мураєв, який володіє великим українським телеканалом, почав будувати плани повернення у велику українську політику після того, як минулого року Київ помістив Медведчука під домашній арешт і закрив три інші близькі йому телеканали.
Мураєв натякнув на можливе тектонічне зрушення в українській політиці в інтерв'ю своєму каналу на початку січня, в якому він сказав: "Чомусь я думаю, що у нас буде перезавантаження і буде новий уряд, який вирішить конфлікт на Донбасі до кінця року".
"Змін буде багато, і вони неминучі", - сказав він. "Звичайно, будуть потрясіння, і вони будуть важкими [...], але після них буде світле майбутнє".
Олександр Данилюк, колишній голова Ради національної безпеки України, сказав, що дії проти Медведчука могли відкрити шлях його супернику Мураєву, щоб він став довіреною особою Росії.
"Росія завжди шукала агентів впливу в Україні", – сказав Данилюк. "Мураєв був би очевидним вибором – він чудово вписується в проросійську нішу, яку раніше займав Медведчук, але також має потенціал вийти за її межі, бо його вважають молодим та перспективним".
У недільному пості у Facebook Мураєв відкинув звинувачення у тому, що його партія симпатизує Москві. "Час прозахідних та проросійських політиків в Україні пішов назавжди", – написав він.
Звинувачення Великобританії можуть наразити Мураєва на ризик покарання, аналогічний покаранню Медведчука.
Радник голови адміністрації Зеленського Михайло Подоляк не сказав, чи Україна вживатиме заходів проти Мураєва, але сказав: "Це корисно для українського суспільства, яке має чітко знати, хто є хто". Він пообіцяв, що "всі правові інструменти, які можуть бути використані для захисту суверенітету України та інтересів українського суспільства, використовуватимуться українською владою у співпраці з нашими партнерами".
Імовірний план призначення Мураєва був другим попередженням Заходу про підготовку російського перевороту в Україні за тиждень.
США раніше заявляли, що російська розвідка має аналогічні плани у співпраці з іншою групою українських політиків, близьких до Медведчука, лише один з яких також був названий Великобританією.
"Багато тих, кого називають членами цього майбутнього уряду, навіть не розмовляють один з одним", – сказав Новинський. "Це випадкова група імен".
Розбіжності у звітах США та Великобританії дозволяють припустити, що Кремль має безліч варіантів для досягнення своїх цілей в Україні, сказав Марк Галеотті, професор Університетського коледжу Лондона, який вивчає російські служби безпеки.
"Ми можемо очікувати, що буде запущено цілу низку різних, часто спекулятивних підприємств. І ми не повинні припускати, що коли ми їх виявимо, це буде план Кремля", – сказав Галеотті.
"Кремль створює ці динамічні та часто хаотичні ситуації, які підкидають цілу низку різних варіантів. З яких Москва і вибиратиме, як змінювати ситуацію на свою користь".
США та Великобританія дотримуються подвійної стратегії, намагаючись публічно викрити плани Росії, одночасно наполягаючи на дипломатичному переговорному рішенні, яке могло б послабити напруженість.
Блінкен заявив, що США продовжать переговори з Москвою після зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим минулого тижня. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу запросив свого британського колегу Бена Уоллеса на переговори до Москви, а міністерство закордонних справ заявило, що розглядає прохання міністра закордонних справ Ліз Трасс про зустріч із Лавровим.
За словами Галеотті, звинувачення у перевороті можуть зробити майбутні переговори з Росією менш ймовірними. "Західна єдність безперечно перебуває під тиском, і (лінія), яку просувають США та Великобританія, не допомагає", - сказав він. "Це те, що зробить ці розмови складнішими".
Раніше повідомлялося про те, що британське МЗС має інформацію про те, що російські спецслужби також підтримують зв'язки з: колишнім першим віце-прем'єр-міністром України Сергієм Арбузовим, керівником апарату колишнього президента В.Януковича Андрієм Клюєвим, екс-заступником голови РНБО Володимиром Сівковичем, екс -прем'єр-міністром Миколою Азаровим.
Американські розвідники підтверджують висновки британських колег, повідомляє CNN. Раніше у Білому домі вже висловлювали думку, що Росія може використати дестабілізацію в Україні як привід для нападу.