UA / RU
Підтримати ZN.ua

Москва не поспішає узаконити діяльність своїх приватних військових компаній - Die Welt

Проте деякі експерти вважають, що РФ рано чи пізно узаконить діяльність своїх приватних військових компаній.

Російські найманці воюють і вмирають у Сирії та в Україні. Вони належать до загадкової приватної компанії, яка отримує замовлення від своєї держави. Це незаконно, навіть в Росії, пише кореспондент німецького видання Die Welt Юлія Смирнова.

У березні в підмосковному місті Балашиха було поховано майора Сергія Чупова. На його могилі були вінки від його бойових товаришів із "страхітливого спецпідрозділу російської міліції" "Омон", зазначається в статті. Після військової школи Радянського Союзу колись він був відправлений разом із десантною бригадою в Афганістан. У 90-х роках він служив в "Омоні", в тому числі і в Чечні. "Цієї зими він помер у віці 51 неподалік від сирійської столиці Дамаска", - йдеться в статті.

Офіційні цифри замовчують про таких як Чупов, і не публікується реальна статистика по загиблих російських офіцерах у Сирії. Вони не належать до російської армії, але є бійцями підрозділу "ПВК Вагнера". "Вони билися і вмирали на боці сирійських військ. Згідно з офіційними даними, тільки шість російських солдатів було вбито з початку операції в Сирії. У той же час, російські ЗМІ стверджували, що офіційна статистика недорахувалася кількох десятків загиблих бійців "Вагнера".

"Вагнер" - є кодовим позивним 46-річного підполковника Дмитра Уткіна. Він служив у спецпідрозділах російської військової розвідки ГРУ, а потім працював у приватній охоронній компанії. У 2013 він вперше з іншими 250 російськими найманцями був відправлений у Сирію. Найманці були найняті приватної військової компанією "Слов'янський корпус", яка зареєстрована в Гонконзі. Блок воював на боці сирійської армії, але безуспішно. Через місяць вони повернулися з Сирії. Після керівників і бійців компанії заарештували, оскільки найманство у Росії кримінально карається.

Вагнер створив свою власну компанію і в 2014 році його бійці прибули в Крим і на східну Україну. Проросійські бойовики і казаки неодноразово говорили про людей Вагнера, які воювали не тільки проти української армії, але і проти "непокірних" командирів бойовиків. Це не єдине, що наштовхує на думку про близькість "ПВК Вагнера" до російської армії. Петербурзька газета "Фонтанка" опублікувала документи про двох російських бійців, які загинули взимку 2015 року під українським містом Дебальцеве, їх відзначили державними нагородами. Вони належали до складу "ПВК Вагнера". Також отримав нагороду – Орден Мужності - офіцер, який загинув у Сирії.

"Починаючи з минулого року люди Уткіна беруть участь в бойових діях у Сирії. Вони діють в сірій зоні, оскільки офіційно вони не належать до армії", - підкреслює Смирнова. Так, після штурму Пальміри в мережу виклали фотографії, які були на мобільних телефонах загиблих російських найманців. На фото - люди у військовій формі без відзнак.

Як пише автор статті, російські найманці отримують близько 3200 євро в місяць. У разі його смерті, сім'я одержує компенсацію в розмірі 40 тисяч євро, розповів Денис Коротков - один з небагатьох російських журналістів, які писали про Вагнера і його підрозділи. Він підкреслює, що абсолютно незрозуміло, звідки беруться гроші на цих найманців. І на сьогоднішній день в російському законодавстві відсутні норми, які б регулювали б діяльність приватних військових компаній.

"Рано чи пізно, такий закон буде прийнято", - упевнений експерт з питань безпеки Іван Коновалов. "Попит на послуги таких приватних фірм є. Існує цілий ряд країн, де є антизахідні і проросійські погляди, пояснює він. "Якщо якийсь іноземний уряд вважатиме, що використання власної армії це важко з різних причин, він може звернутися до приватної військової фірми з Росії", - вважає експерт.

Тим не менш, підкреслює автор статті, влада в РФ не виявляє особливого інтересу до прийняття такого законодавства – приклад того "ПВК Вагнера". "Москва не потребує законодавчої бази для проведення неофіційних військових операцій в "сірій зоні" іноземних держав", - резюмує Смирнова.

У березні британське видання The Telegraph з посиланням на розслідування російської газети "Фонтанка" повідомило, що президент Росії Володимир Путін нагородив найманців, яких він відправив на війни в Україні та Сирії. При цьому, він приховує кількість загиблих бійців "приватної армії". Журналісти російської газети з'ясували, що Москва відправляла добре тренованих найманців "Вагнер" на війни в Сирії та Донбасі.

Ще раніше, в грудні 2015 року, видання Rzeczopspolita писало, що Росія відправила у Сирію "приватну армію". Журналісти видання стверджували, що більшість з тих, хто воює на боці режиму президента Башара Асада – це солдати так званих "приватних армій". А найбільша група серед них – це бійці, які працюють на приватну військову компанію "Вагнер". Її військо налічувало більше тисячі добре навчених і підготовлених солдатів.