UA / RU
Підтримати ZN.ua

Молдова може стати наступною ціллю Путіна — міністр закордонних справ

Єдине, що стоїть між Молдовою й російським нападом — це українська армія.

Після багатомісячної затримки, у вівторок 23 квітня Конгрес США ухвалив рішення про надання термінової допомоги Україні в її боротьбі з російською агресією. Але експансіоністські цілі Владіміра Путіна на цьому не закінчуються. У Молдові, яка розташована між Україною і Румунією, російське втручання лише посилюється. І без більшої допомоги Заходу, як заявив цього тижня її міністр закордонних справ, ця маленька європейська країна може потрапити під контроль Москви, пише The Washington Post.

Міністр закордонних справ Молдови Міхай Попшой приїхав до Вашингтона, щоб нагадати представникам адміністрації Байдена і законодавцям, що через війну Путіна в Україні тримільйонне населення Молдови зіткнулося з безпрецедентною нестабільністю і тривогою. Путін загрожує безпеці Молдови, тисне на її економіку і підриває її демократію — всі ці зусилля спрямовані на те, щоб замінити прозахідне керівництво країни новим урядом, проплаченим Кремлем.

Президентка Молдови Мая Санду, яку підтримує Європейський союз, знає, що існування Молдови як демократичної держави залежить від виживання України. Єдине, що стоїть між Молдовою (у збройних силах якої налічується менш як 10 тисяч осіб) і російським нападом, — це українська армія.

Читайте також: Молдова висилає російського дипломата через виборчі дільниці у Придністров'ї

"Питання не в тому, чи хочуть росіяни [почати конфлікт], а в тому, чи зможуть вони це зробити. Не дай боже, якщо росіяни відчують себе сміливішими, очевидно, що наступною буде Молдова. А що буде після цього — ніхто не знає", — сказав Попшой.

Наразі Росія веде в Молдові гібридну війну, у рамках якої Кремль використовує всі доступні засоби впливу і втручання, щоб нав'язати свою волю. Москва намагалася організувати переворот, готувала фальшивих антиурядових демонстрантів, наповнювала країну дезінформацією і спрямовувала незаконні кошти проросійським опозиційним партіям. Минулими вихідними в Москві відбулася конференція лідерів проросійської молдавської опозиції, які оголосили про створення нового виборчого блоку напередодні президентських виборів у Молдові в жовтні.

Головну проросійську партію очолює молдовський мільярдер ізраїльського походження Ілан Шор, який у 2017 році був засуджений за крадіжку 1 мільярда доларів з банків своєї країни. 2022 року уряд США запровадив санкції проти Шора за співпрацю з "корумпованими олігархами й московськими структурами з метою створення політичних заворушень у Молдові" і підриву прагнення Молдови вступити до Європейського союзу.

Читайте також: Молдова проведе референдум щодо вступу до Євросоюзу

У жовтні молдавани також голосуватимуть з питання зміни до конституції країни, щоб закріпити її прагнення до членства в ЄС. Попшой стверджує, що саме це найбільше злить Путіна.

"Росіяни використовують наш демократичний процес проти нас. Вони намагаються встановити проросійський авторитарний режим, який наслідуватиме російську модель правління, щоб завдати удару в спину Україні", — наголосив Попшой.

Тим часом молдовський уряд, який дотримується західних поглядів, за значної допомоги США прагне знизити залежність від російських енергоносіїв і протистояти російському втручанню. Багато в чому завдяки американським і європейським інвестиціям Молдова скоротила свою залежність від російського газу і тепер купує скраплений природний газ, який постачають зі США (за нижчими цінами), у рамках нового спільного проєкту з Грецією.

Читайте також: Молдова підписала з Францією оборонну угоду на тлі напруження у Придністров’ї

Про те, як Росія дестабілізує ситуацію в Молдові читайте у статті Володимира Кравченка "Як Путін розхитує Молдову й чим це загрожує Україні".