UA / RU
Підтримати ZN.ua

Могеріні анонсувала переговори про вступ Македонії до Євросоюзу

Голова європейської дипломатії розраховує, що угода між Грецією і Македонією позитивно позначитися на всьому балканському регіоні.

Європейська Комісія рекомендувала Європейській Раді почати переговори з офіційним Скоп'є про вступ Македонії до Європейського Союзу, повідомила верховний представник ЄС із закордонних справи і політики безпеки Федеріка Могеріні. Вона висловила надію, що Єврорада прийме відповідне рішення вже через два тижні.

"Особисто я очікую і хотіла б сподіватися, що через два тижні Європейська рада прийме таке рішення. Засноване на заслугах. Заслуги були оцінені Єврокомісією кілька місяців тому, і справа йде в правильному напрямку", - заявила Могеріні в неділю, 17 червня, коментуючи угоду між урядами Македонії та Греції про нову назву колишньої югославської республіки.

Голова європейської дипломатії зазначила, що угода повинні позитивно позначитися на ситуації на Балканах.

"Я хотіла б розраховувати, що це дасть позитивний сигнал і посилить хвилю змін і мирних, конструктивних регіональних відносин за межами двох країн у всьому балканському регіоні. Це робить Європу більш мирною, більш єдиною і відкриває дорогу всьому регіону Балкан до того, щоб жити в іншій атмосфері. ", - зазначила Могеріні.

Сьогоднішню подію вона назвала "історичним днем" і подякувала учасникам переговорів за досягнення результату.

"Я дуже добре пам'ятаю перші кроки цих переговорів з двома прем'єр-міністрами, двома міністрами закордонних справ, і я хотіла б подякувати їм від нашого імені за важку роботу, яку вони виконали", - додала дипломат.

Вона закликала європейські держави брати приклад з Греції й Македонії і врегулювовати наявні між ними протиріччя виключно шляхом переговорів.

"Сподіваюся і вірю, що це стане джерелом натхнення для багатьох в регіоні, щоб зробити сміливі і мужні кроки, а також для всієї Європи, тому що в ці часи дипломатія, діалог і наполеглива праця не завжди є провідними зірками і компасом", - підкреслила Могерини.

Нагадаємо, 17 червня міністри закордонних справ Греції і Македонії Нікос Кодзіас і Нікола Димитров і спецпредставник ООН Метью Німіц підписали угоду про перейменування Македонії на Республіку Північна Македонія.

12 червня прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив про те, що Скоп'є й Афіни досягли згоди щодо нової назви країни. Однак президент Македонії Георге Іванов заявив про те, що не підписуватиме угоду про перейменування країни. За словами Іванова, угода про перейменування Македонії містить занадто багато поступок Греції.

Суперечка про назву Македонії тривала понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО.

Єврокомісія визначила 2025 рік крайньою датою наступної хвилі розширення ЄС. Сербія та Чорногорія вже ведуть переговори про вступ до Євросоюзу, Боснія та Косово претендують на статус кандидата в члени ЄС. Євроінтеграцію Македонії стримувала суперечка з Грецією через назву країни. Для Сербії проблемою є необхідність визнання незалежності Косова.

Детальніше про стратегію Європейського Союзу щодо балканських країн читайте у матеріалі Тараса Качки "Новий оптимізм для Балкан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".