UA / RU
Підтримати ZN.ua

Модель економіки Китаю може бути успішнішою за американську економічну стратегію  — Bloomberg

США повинні наслідувати деякі методи Китаю в боротьбі з економічною кризою.

Нова стратегія економічного розвитку Китаю може завдати серйозного удару США. Економічна політика Китаю сприяла збільшенню ВВП країни в умовах пандемії, тоді як багато країн зазнали непоправної шкоди внаслідок економічної кризи. З тих пір, як значний економічний ріст Китаю став очевидним у 2000-х роках, виникли думки про те, чи не є модель авторитарного державного капіталізму в цій країні більш досконалою, ніж ліберальна американська модель. Донедавна ці занепокоєння можна було заперечити, але успіхи Китаю та невдачі США постійно накопичуються, пише Bloomberg.

Якщо США хочуть зберегти як свою потужність, так і престиж ліберального капіталізму як моделі для наслідування, їм потрібно внести великі корективи у власну економічну стратегію.

Швидке зростання Китаю саме по собі не було аргументом на користь переваги китайської системи. Будь-яка країна може швидко розвивати економіку з низької стартової точки, якщо вона має правильну політику.

А розвинені держави повинні винаходити нові технології для зростання, тоді як країни, що розвиваються, можуть копіювати вже існуючі ідеї та нарощувати свій капітал.

Навіть після десятиліть гіперзростання, і незважаючи на потужну економіку з точки зору загального розміру, Китай був і залишається набагато біднішим за США. Типова китайська сім'я має менший будинок, менше автомобілів і менше можливостей для подорожей та розваг, ніж її «американські аналоги».

Але останнім часом Китай продемонстрував, що має здатність конкурувати на передовій технологічній лінії - чого не може зробити більшість країн із середнім рівнем доходу. Зараз країна є конкурентом США у галузі штучного інтелекту та домінує у світовій гонці за побудовою бездротових мереж 5G.

Китай є домом для провідного світового виробника безпілотників, будує найшвидші у світі потяги та стає лідером у галузі генної інженерії. З такими інноваціями важко стверджувати, що Китай заслуговує виключення з рангу провідних держав, незважаючи на його все ще скромний рівень життя.

На додаток до технологічного чаклунства, Китай виявляється майстром у вирішенні криз, з якими регулярно не можуть впоратися США. Величезна китайська програма стимулів, яка опирається на підтримку банків, що було б набагато складніше в країні, де держава не контролює банки,  допомогла країні пройти через фінансову кризу 2008 року лише з незначними втратами.

Це призвело до того, що в Китаї виникла збиткова заборгованість, але зараз країна перебуває в процесі очищення від боргів.

Швидке взяття під контроль Китаєм пандемії COVID-19 також дозволило економіці країни порівняно швидко оговтатися від економічних руйнувань - те, що намагалися зробити багаті ліберальні країни, але не всім це вдалося.

ВВП Китаю був на 4,9% вищим у третьому кварталі 2020 року, ніж у третьому кварталі 2019 року. Тим часом економічне відновлення США втрачає силу, оскільки чергова титанічна хвиля коронавірусу охоплює країну.

Нещодавно з’явилася думка, що китайський лідер Сі Цзіньпін, можливо, знайшов форму державного капіталізму, яка справді ефективно працює.

Хоча гучна критика американської моделі капіталізму може бути передчасною, здається ймовірним, що США зможуть внести певні корективи в свою економічну стратегію, якщо країна не хоче відставати від своїх конкурентів.

Найкращий підхід - робити те, що завжди робили США, нівелювати свої слабкі місця шляхом вибіркової адаптації використання найкращих ідей своїх суперників.

Під час холодної війни минулого століття США відповіли на радянські наукові досягнення величезними інвестиціями в наукові дослідження.

Подібний підхід може спрацювати з Китаєм. Законопроект, який дозволить збільшити витрати на дослідження на 20 млрд доларів на рік, став би хорошим першим кроком. Швидкий науковий прогрес у таких сферах, як 5G, штучний інтелект та відновлювальні джерела енергії, допомогли б зберегти промислове домінування США, як це було в 20 столітті.

Також під час холодної війни США відповіли на масштабний державний інфраструктурний виклик Радянського Союзу власним «вибухом» будівництва, включаючи міждержавну систему автомобільних доріг та розбудову передмість.

США вже працюють над розбудовою своєї інфраструктури, і, звичайно, не можуть зрівнятися з частим «марнотратством» Китаю в цій сфері. Але США можуть зробити набагато більше.

На додаток до ремонту доріг країни та модернізації портів, США можуть побудувати сучасну національну електричну мережу, яка прискорить перехід на відновлювальні джерела енергії та стимулюватиме нові галузі енергетики.

США також повинні почати краще піклуватися про свої людські ресурси. Вирішення проблемних питань в університетах та розширення програми медичного страхування для охоплення всіх американців було б важливим кроком у цьому напрямку. Також, нормалізація ситуації з пандемією COVID-19 є ще одним нагальним завданням.

Все це потребуватиме великих державних витрат. Але сплеск стимулів, особливо коли він витрачається на користь довгострокових економічних виграшів, такі як наука, інфраструктура та більш ефективне медичне обслуговування, виявляється саме тим, що країні потрібно для підвищення економіки внаслідок падіння, спричиненого COVID-19.

Стратегія бюджетної економії - це пережиток минулого. США повинні наслідувати готовність Китаю боротися з економічним спадом усіма необхідними засобами.

Звісно, китайська модель економіки не є досконалою. Але якщо США відмовляться вчитися на успіхах Китаю та налаштовувати власну економічну систему, щоб зміцнити свої слабкі місця, настане день, коли світ погодиться, що Китай знайшов кращий шлях, резюмує видання.