UA / RU
Підтримати ZN.ua

МКС видав ордер на арешт лідера військового крила ХАМАС

Його звинувачують у злочинах проти людяності та воєнних злочинах.

Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт лідера військового крила ХАМАС (бригада Аль-Касама) Мохаммеда Діаба Ібрагіма Аль-Масрі, відомого як «Дейф», про що повідомила пресслужба МКС. Його звинувачують у  «ймовірних злочинах проти людства та воєнних злочинах, скоєних на території Держави Ізраїль та Держави Палестина щонайменше з 7 жовтня 2023 року».

Суд встановив, що «Дейф» несе відповідальність за злочини проти людяності у вигляді: 

Також його звинувачують у воєнних злочинах у вигляді:

«Члени ХАМАС, зокрема бійці бригад Аль-Касам, здійснили масові вбивства в та/або навколо громад Кфар-Аза, Холіт, Нір-Оз, Беері та Нахаль-Оз, а також на фестивалі Supernova. Нападники, стріляли в людей, коли ті шукали укриття, і кидали в них гранати. Бійці ХАМАС дотримувалися подібних схем в інших місцях і вбили інших людей. Ці вбивства кваліфікуються як злочин проти людяності та воєнні злочини у вигляді вбивства», – зазначили в МКС.

Читайте також: Ізраїль ставить під сумнів неупередженість судді МКС у справі про арешт Нетаньягу — Reuters

Також суд встановив, що на місці проведення фестивалю та поблизу нього члени ХАМАС стріляли по людях із напівавтоматичної зброї та/або реактивних гранатометів. Тому у МКС дійшли висновку, що було вчинено воєнний злочин у вигляді навмисного скерування нападів на цивільне населення. Вбивства цивільних у кількох окремих місцях у МКС вважають злочином проти людяності у вигляді винищення.

Також 7 жовтня ХАМАС захопив багато людей у заручники. Жертвами були цивільні особи, в тому числі діти та люди похилого віку, а також члени Сил оборони Ізраїлю. У Газі більшість із них утримували в секретних місцях, включаючи квартири та підземні тунелі. 

«У захопленні та утриманні цих осіб брали участь низка груп: Бригади Аль-Касама, Палестинський ісламський джихад Аль-Кудс та інші палестинські збройні групи. Палата встановила, що ХАМАС контролював заручників з початку їхнього затримання в Газі, незалежно від групової приналежності осіб. Палата також встановила, що захоплення заручників у контексті операції 7 жовтня проводилося з метою домовитися про їхнє звільнення в обмін на палестинських в'язнів, які утримуються в Ізраїлі. У світлі вищезазначеного Палата вирішила, що є розумні підстави вважати, що було вчинено воєнний злочин у вигляді захоплення заручників», – зазначили в МКС.

Читайте також: Аргентина закликає МКС видати ордер на арешт Мадуро

Крім того, деякі заручники в Газі, переважно жінки, піддавалися сексуальному та гендерному насильству, включаючи примусове проникнення, примусове роздягання, принизливе та таке, що принижує гідність, поводження. Тому в суді вважають, що у відповідний період, щодо цих людей були вчинені злочини:

«Що стосується індивідуальної кримінальної відповідальності «Дейфа», Палата знайшла розумні підстави вважати, що старше керівництво ХАМАС, до складу якого входять принаймні Дейф, Сінвар і Ханія, погодилися спільно провести операцію 7 жовтня 2023 року. План передбачав націлювання на військові та цивільні об'єкти в Ізраїлі та інші акти насильства проти ізраїльтян. Матеріали, представлені прокуратурою, вказують на те, що кілька високопоставлених членів палестинського Ісламського Джихаду аль-Кудс приєдналися до плану не пізніше ранку 7 жовтня 2023 року та що інші палестинські збройні групи брали участь в операції», – зазначили у пресслужбі суду.

Там додали, що «Дейф» як командир бригади Аль-Касам і через свої дії до, під час і після операції 7 жовтня, несе відповідальність за скоєння цих злочинів. Крім того, у МКС вважають, що «Дейф» наказував або спонукав до злочинів чи несе відповідальність як військовий командир за злочинну поведінку своїх підлеглих.

МКС також видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїля Беньяміна Нетаньягу та ексміністра оборони Йоава Галланта. Їх звинувачують у «злочинах проти людяності та воєнних злочинах, скоєних у період з 8 жовтня 2023 року до 20 травня 2024 року», тобто після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня. 

Про наслідки можливого рішення МКС для України, та до чого тут справа Путіна пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України».