UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міжнародні організації мають надавити на Путіна, аби він вивів війська із ЗАЕС – Bloomberg

У зоні ведення бойових дій будь-яка операція на ядерному об'єкті має розглядатися з погляду міжнародного права. Тобто це має бути зона де заборонені будь-які удари та окупація.

Запорізька атомна електростанція, як і місто Енергодар перебувають вже шість місяців в окупації. Російські війська мілітаризували найбільшу атомну електростанцію Європи та, таким чином, здійснюють ядерний тиск на весь цивілізований світ. Для врегулювання ситуації, а також для перевірки справної роботи всіх систем АЕС, до Запоріжжя прямує місія Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ). Це важливий, але тільки перший крок, який має зробити міжнародна спільнота в умовах спровокованої Росією ядерної загрози, передає видання Bloomberg.

Ще на початку березня російські окупаційні війська захопили ЗАЕС і відтоді утримують його, на думку автора статті, з трьох основних причин.

По-перше, очільник Кремля вбачає у цьому можливість організації захищеного плацдарму для постійних атак на українські позиції, адже справедливо розраховує, що Україна не буде завдавати ударів по власному ядерному об'єкту.

По-друге, ця ситуація дозволяє створювати тиск на європейське суспільство, яке ще пам'ятає наслідки Чорнобильської катастрофи у 1986 році. І, що зручно, позбавляє необхідності застосування ядерної зброї, бо вибух на ЗАЕС і так може стати ядерною катастрофою.

Читайте також: The Guardian: Росія розробила детальний план відключення ЗАЕС від енергомережі України

І по-третє, російська влада має змогу зменшити потужності вироблення електроенергії Україною на приголомшливі 20%, шляхом відключення Запорізької АЕС від української енергосистеми. 

Потенційні наслідки ядерного вибуху в Енергодарі, як для України, так і для європейських країн, можуть бути насправді жахливими. Особливо, якщо враховувати що наразі продовжуються активні бойові дії, що значно ускладнює можливості швидкого реагування на ситуацію. Тому міжнародна спільнота має, попри всі складнощі, змусити Путіна вивести війська із ЗАЕС.

Читайте також: Ворожі обстріли пошкодили дах спецкорпусу ЗАЕС

Перший і головний крок, вже частково реалізований, місія МАГАТЕ вже в Україні та має незабаром отримати доступ до атомної електростанції. Російська сторона раніше пообіцяла, що допустить міжнародну місію на територію Запорізької АЕС.

"У зоні бойових дій будь-яка операція біля ядерного об'єкта  має розглядатися з погляду міжнародного права, як і медичний об'єкт чи релігійний центр – місце де діє заборона на удари та окупацію" - йдеться у статті.

Читайте також: WSJ: Місія МАГАТЕ проведе на Запорізькій АЕС чотири дні

Для цього необхідно передати підприємство під контроль міжнародної місії, яку очолює ООН та за безпосередньої участі МАГАТЕ. Матеріально-технічну підтримку може надати нейтральна країна, наприклад, Індія, де експлуатується понад 20 реакторів. Для реалізації цього плану, треба чинити серйозний тиск на керівництво Російської Федерації. 

Читайте також: Кулеба озвучив головні очікування України від місії МАГАТЕ на ЗАЕС

У зв'язку із ситуацією, НАТО повертається до ідеї безпольотної зони, принаймні у межах території навколо атомної станції. Не виключаються і можливості введення нових санкції проти Росії, зокрема в енергетичній галузі.

Читайте також: У Білому домі розповіли, як бачать подальшу роботу ЗАЕС

Як показала недавня угода щодо створення "зернового коридору" з українських портів, підписана між Україною, Туреччиною та ООН, та Росією, Туреччиною та ООН, досягти певних домовленостей для запобігання глобальної кризи складно, проте все ж таки можна.