Україна заборонила 38 книг російських авторів, тому що нібито це "поширює сепаратизм і ненависть". Але насправді це повторення жорсткої політики авторитарної Росії проти культури.
Про це на сторінках Sueddeutsche Zeitung пише оглядач Соня Зекрі. Під заборону потрапили роботи російського "націонал-більшовика" Едуарда Лімонова і "великоросійського пропагандиста" і націоналіста-радикала Олександра Дугіна, назви яких звучать не хвально на адресу України: "Київ Капут" і "Російський євразійський реванш". Москва миттю відреагувала на рішення України заборонити таку літературу. Російські політики заявляли, що це нібито "доводить фашистських характер уряду в Києві".
Зекрі не згодна з російськими політиками, які стверджують, що в Росії заборона будь-якої літератури "взагалі не можлива". Автор нагадує, що в РФ є так званий федеральний список "забороненої літератури екстремістського змісту", який налічує 1000 книг. Серед них і книга з гучною назвою "Підриваючи Росію" отруєного за наказом Москви полонієм Олександра Литвиненка.
На думку оглядача, черговий скандал надуманий і безпідставний. Але в ньому є два аспекти, на які варто звернути увагу.
"По-перше, Київ скочуються до жорстких методів, притаманних Москві. Націоналізм, параноя, цензура – це етапи загострення політики, які не може собі дозволити країна, яка позиціонує себе в якості альтернативи до російської автократії", - йдеться в статті.
Автор додає, що припущення про загрозу культури для національної безпеки і культури наївне.
"Культура часом дозволяє себе використати, інколи бере участь в пропаганді, а інколи стає сама жертвою", - пише Зекрі, додаючи, що одного дня, коли війна на Сході України закінчиться, діячам культури доведеться роззброюватися.
Раніше слідчий комітет РФ видав книгу про "злочини української армії" під фейкової обкладинкою, на якій нібито був зображений пожежа в Донецьку після бомбардування. Як з'ясували журналісти, оригінал фото був узятий на сайті донецької фотостудії і оброблений у програмі Photoshop.
Також в Москві прибрали з продажу книгу "Маус" про Голокост через нібито "пропаганду нацизму". Адже на обкладинці була зображена карикатура на свастику.