UA / RU
Підтримати ZN.ua

Місію з розслідування хіматак в Сирії сформують до листопада - ООН

На даний момент йде набір професійних слідчих з секретаріату ООН, ОЗХО, Інтерполу та інших партнерських організацій.

Місія ОЗХО і ООН з розслідування випадків застосування хімічних речовин в Сирії буде повністю сформована до кінця жовтня, однак безпосередньо для початку роботи необхідно буде узгодити з урядом країни документ про статус місії, заявив виконуючий обов'язки представника генсека з роззброєння Кім Вон Су.

Раніше було затверджено керівництво спільної місії ООН і ОЗХО, її головою було призначено Віргінія Гамба. Як повідомив Кім Вон Су, зараз йде набір професійних слідчих з секретаріату ООН, ОЗХО, Інтерполу та інших партнерських організацій. Також, за його словами, на даний момент потрібно забезпечити фінансування.

"Вони (керівництво місії - ред.) намагаються зробити її місію - ред.) повністю працездатною до кінця цього місяця", - сказав Он Су журналістам. Він уточнив, що мова не йде про роботу "в полі", а про формування готової до відправлення місії. "Вона повинна бути забезпечена персоналом та фінансуванням", - сказав він.

Також представник генсека зазначив, що між спільною місією і урядом Сирії "має бути представлено і узгоджено угоду про статус місії". "Угода потрібно перед тим, як місія направить (в країну - ред.) свою групу", - сказав Кім Вон Су.

Рада Безпеки ООН схвалив на початку вересня представлені генеральним секретарем Пан Гі Муном рекомендації по параметрах формування і роботи механізму розслідування випадків хімічних атак в Сирії. Резолюція РБ по установі спільного механізму розслідування (БМР) Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХО) та ООН була одностайно прийнята 7 серпня.

У грудні 2013 року ОЗХО заявила, що в Сирії знищені всі неснаряженные боєприпаси для хімічної зброї. Вона також підтвердила, що на об'єктах з виробництва хімічної зброї неподалік від Хомса були знищені будови.

У тому ж місяці група інспекторів ООН, які розслідували повідомлення про використання хімічної зброї на сирійській території, заявила про п'яти випадках застосування хімічних отруйних речовин в Сирії. "Місія ООН зробила висновок про те, що хімічна зброя використовувалася сторонами конфлікту в Сирії", - йдеться в поширеній доповіді комісії.

У серпні 2013 року США отримали непрямі підтвердження винуватості сирійської армії хімічній атаці на район Гута, жертвами якої стали понад 1,6 тисячі осіб. Американська розвідка перехопила телефонна розмова 21 серпня між міністром оборони Сирії Фахадом Джассимом аль-Фрейджем і главою хімічних військ, в якому йшлося про атаку на Гуту.

У квітні 2015 року Human Rights Watch звинуватила Асада у продовженні використання хімічної зброї. Згідно з даними правозахисників, урядові війська в Сирії організували шість хімічних атака на опозиційні сили. Вірні Асаду військові з допомогою вертольотів скинули сферичні бомби з отрутою на супротивників.

10 липня агентство Vice News повідомило, що Сполучені Штати видали резолюцію Ради Безпеки, в якій уряд Сирії звинувачують у використанні хлору в якості хімічної зброї. Швидше за все, ухвалення даної резолюції буде перешкоджати Росія, яка фактично є союзником президента Сирії Башара Асада.