UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінпраці ФРН перевіряє факт виплати бельгійцям-колабораціоністам "гітлерівських пенсій" — ЗМІ

Бельгійці, вивезені на роботи нацистами, отримували компенсацію в 50 євро, а колабораціоністам платили з держбюджету "гітлерівські пенсії" від 425 до 1275 євро.

Міністерство праці ФРН перевірить повідомлення, що з'явилися в бельгійських ЗМІ про те, що деякі громадяни Бельгії досі отримують з Німеччини пенсії за службу у військах СС, повідомила представник прес-служби міністерства Ярміла Шнайдер.

"Ми дізналися про це з численних журналістських запитів, які ми отримали. Поки нічого не можу сказати, ми з'ясовуємо обставини", - сказала Шнайдер у середу, 20 лютого, передає Інтерфакс.

У вівторок, 19 лютого, бельгійська газета DeMorgen написала про те, що 27 літніх громадян Бельгії, які воювали за нацистську Німеччину, або їх спадкоємці досі отримують пенсії "за лояльність, вірність і слухняність", призначені за наказом Адольфа Гітлера в 1941 році.

Згідно з декретом Гітлера, жителі Ейпен-Мальмеді і Ельзасу, окупованих нацистською Німеччиною, отримали німецьке громадянство. Крім того, бельгійці, які вступили до лав СС, отримували право на німецьку пенсію.

Як зазначає видання, декрет Гітлера, що послужив підставою для цих виплат, що не був скасований після війни, що дозволило невеликій групі бельгійських колабораціоністів отримувати німецьку військову пенсію.

Вперше це питання постало в 2016 році. Тоді в Євросоюзі набув чинності закон, який зобов'язує країни ЄС обмінюватися між собою інформацією про пенсії, які виплачуються жителям інших держав. До бельгійського уряду звернулися активісти "Групи пам'яті". Серед них - колишні в'язні нацистських таборів і патріотично налаштовані бельгійці. Активісти вимагали припинити виплати колишнім нацистам. За їх приблизними підрахунками, грошові допомоги отримували на той момент 2,5 тисячі бельгійців. Ці дані підтвердили і в німецькому уряді. "Група пам'яті" зажадала створити спецкомісію, яка повинна була оприлюднити імена одержувачів "гітлерівських пенсій".

"Протягом майже 70 років німецькі землі виплачували додаткові пенсії", - зазначив дослідник Альвін де Коник з "Групи пам'яті" - асоціації бельгійців, що вижили в нацистських концтаборах.

"Я виявив, що розмір додаткової пенсії становить від € 425 до тисячі двісті сімдесят п'ять євро на місяць, - додав він. - Роки, проведені в бельгійській в'язниці через колабораціонізм, йдуть до трудового стажу. При цьому бельгійці, яких гнали на роботи в Німеччину під час війни, отримували після війни компенсацію в € 50 на місяць".

Днями парламентський комітет із закордонних справ розгляне звернення від депутатів, які закликали вирішити проблему "нацистських виплат" найближчим часом дипломатичним шляхом.

За словами керівника делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимира Ар'єва, Бельгія має намір підтримати санкції проти громадян РФ, які причетні до атаки і захоплення трьох українських кораблів в Керченській протоці.

Проте, міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндерс вважає, що Україні не варто будувати стіну з РФ, хоча підтримує санкції ЄС проти РФ через українських моряків.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".