UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мешканці Росії розповіли про своє розуміння свободи

Свобода для жителів Росії стала частіше асоціюватися з можливістю не працювати, їздити за кордон і ходити в церкву.

Найбільш популярною відповіддю громадян Російської Федерації стало визначення свободи як можливості займатися улюбленою справою. Кожен другий (50%) респондент дав таку відповідь, у 53% відповідей у 2004 році, свідчать дані опитування, проведеного дослідницьким холдингом Ромир серед 1500 чоловік.

На другому місці за кількістю голосів виявилося визначення свободи як можливості відкрито висловлювати свою думку – так думають сьогодні 30% росіян. Однак у цьому питанні відбулися досить суттєві зміни. Кількість відповідей скоротилася з 38% у 2004 році, що дає зменшення частки подібних висловлювань на 20%.

Наступні рядки не зазнали за 12 років особливих змін. Про свободу отримання інформації заявили 22% сьогодні при 21% подібних відповідей при минулому опитуванні. Про свободу, як можливості розбагатіти, сказали 20% респондентів, тоді як у 2004 році таких відповідей було 17%. Також не відбулося значних змін у кількості голосів, що визначають свободу як можливість вибирати влади на всіх рівнях. Хоча все ж варто відзначити невелике скорочення подібних відповідей з 14% до 11%.

А от інші висловлювання отримали, згідно з останнім опитуванням, більшу актуальність, ніж 12 років тому. Так, майже вдвічі збільшилася частка тих, хто вважає свободу можливістю виїжджати за кордон – з 11% до 19%. І майже вдвічі більше росіян назвали сьогодні свободою можливість отримувати освіту за кордоном – з 6% до 11%.

Втричі – з 5% до 15% - зросла кількість росіян, хто прирівнює свободу до можливості не працювати. Удвічі збільшилася частка відповідей з визначенням свободи як можливості сповідувати різні релігійні течії. У 2004 році частка таких відповідей становила 5%, а сьогодні – 11%.

За даними опитування "Левада-Центру", проведеного в березні 2015 року, половина громадян Росії (50%) хочуть, "щоб вся влада в країні була зосереджена в одних руках", а 36% - "щоб влада була розподілена між різними структурами, контролюючими один одну". При цьому третина громадян (34%) відповіли, що краща політична система "радянська, яка була до 90-х років", 29% вважають найкращою нинішню систему в Росії, 11% подобається "демократія за зразком західних країн".