UA / RU
Підтримати ZN.ua

Меркель повинна показати Путіну, що ціна війни проти України зростатиме - Die Zeit

Історик вважає, що Європі час позбутися ілюзій щодо Росії і кровопролиття в Донбасі.

Сьогоднішня зустріч "Нормандської четвірки" в Берліні дає дипломатичний шанс в той час, коли в Сирії і Україні продовжують помирати люди.

Про це на сторінках Die Zeit пише історик Ян Берендс, який нагадує, що головною темою розмови в столиці Німеччини сьогодні стануть Мінські угоди, покликані зупинити війну в Донбасі. Однак, учасники не будуть обмежуватися лише цим питанням. Оскільки роль Росії у війнах на Сході України і в Сирії вже стали частиною великого конфлікту у відносинах між Росією і Заходом.

Автор зауважує, що канцлер і три президенти будуть обговорювати Мінську угоду, яка не має жодних шансів на реалізацію. Адже вона розроблена під тиском російського військового наступу і в ній закладена ілюзія, що Росія нібито не бере безпосередню участь у війні. На думку автора, це грубий дефект, породжений кризою європейської дипломатії щодо конфлікту в Україні, оскільки європейці так і не захотіли відкрито виступити проти Росії, яка вчинила міжнародний злочин.

Берлін і Париж хотіли, щоб Москва була партнером, зацікавленим у завершенні війни. Але Росія продовжує проводити військові операції в Донбасі і силою утримувати анексований Крим. І бажання європейців в Мінську не посприяли закінченню війни.

На думку автора, помилки Європи пов'язані з нерозумінням російської внутрішньої політики. Захід марно сподівався, що Москва скоро повернеться до політики, яка була притаманна Путіну на початку президенства. Але цього не станеться, і Кремль перетворює Росію на автократію, проводячи репресії і соціальну мобілізацію. Все це вимагає ще й агресивної зовнішньої політики. Тому Кремль створює ілюзію про зовнішню загрозу, тому що він не може запропонувати суспільству успішний мирний проект. Автор зауважує, що варто подивитися правді в очі і визнати, що Москві не вигідно завершувати війну. Максимум, на що вона погодиться - це деескалація. І лише збільшення ціни війни може на неї вплинути.

Автор пропонує Європі зберегти холодний розум і гнучко поєднувати посилення санкцій з переговорами про можливі нові угоди. Варто позбутися ілюзій щодо участі Росії у конфлікті в Донбасі. А також Берлін повинен себе запитати, чому він продовжує думати про втілення проекту "Північний потік 2". У свою чергу, Франція висловила своє невдоволення варварськими бомбардуваннями Алеппо, які проводить Росія, але при цьому виступила проти посилення санкцій.

Автор вважає, що Берліну і Парижу потрібно домовитися про спільну позицію у політиці на Близькому Сході і в Східній Європі, тісно співпрацюючя як з Вашингтоном, так і з Києвом.

"Через два війни в Україні Ангела Меркель і Франсуа Олланд повинні пояснити російському колезі, що російська еліта може багато чого втратити через конфлікт із Заходом", - йдеться в статті.

Автор додає, що сьогоднішня зустріч в Берліні може стати новим початком, але за умови відсутності ілюзій і демонстрації, що в середньостроковій перспективі війна завдасть шкоди не лише Україні, а й самій Росії.

Нагадаємо, 19 жовтня в Берліні відбудеться саміт лідерів країн в нормандському форматі. Напередодні, 18 жовтня, президент України Петро Порошенко заявив, що українська сторона виступає за узгодження на саміті лідерів нормандської четвірки в Берліні дорожньої карти реалізації мінських домовленостей.

В свою чергу, міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Еро заявив, що учасники саміту будуть вимагати від України "детальних зобов'язань щодо статусу Донбасу" і "календаря" проведення виборів в ОРДЛО.