Ангела Меркель і Франсуа Олланд поїхали в Москву домовлятися з Володимиром Путіним про перемир'я в Донбасі, яке вручить російському президенту важіль впливу на Україну. Про це на сторінках The Guardian пише колишній британський дипломат Чарльз Кроуфорд.
"Ще в липні я писав, що ніхто при здоровому глузді у Москві не наважиться перекроювати кордони в Європі, тому що це зруйнує правила безпеки і політичний порядок, який встановився після Холодної війни. Якщо почати це робити, хто зможе тоді зупинити процеси від повернення до божевілля 1930-х років? Але ось ми й тут. Москва за допомогою сили вириває шматок української території на сході. І що збирається робити Європа з цим?" - описує ситуацію дипломат.
На його думку, сьогоднішня мета Росії – прокласти суходільний шлях в окупований Крим. На його думку, це можна порівняти з конфліктом щодо Польського коридору в 30-х роках минулого століття, який став передумовою домовленостей між Третім рейхом і СРСР про поділ Польщі.
"Історія територіальних претензій в Європі показує, що будь-які домовленості не можуть тривати вічно. Але попри це, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд сьогодні їдуть в Москву на зустріч в Володимиром Путіним. Вони хочуть знайти спосіб, щоб взяти конфлікт на Сході України під контроль і запобігти його поширенню на інші території. Але про що саме ці переговори?", - йдеться в статті.
За словами британського дипломата, зазвичай переговори можна порівняти з вибором між морквинкою і батогом: що одна сторона може зробити, щоб вплинути позитивно чи негативно на іншу. На думку автора, в даному випадку "морквинка і батіг" - це санкції, які Захід увів проти Росії. Питання лише в тому, наскільки Росії боляче від них і на що вона погодиться, щоб послабити цей біль.
На думку автора, Євросоюз не може зараз дозволити собі послабити санкції проти Росії навіть для того, щоб продемонструвати Путіну свою добру волю. Тому що якщо російський президент порушить домовленості знову, повернути більш болючі санкції стане неможливо через розбіжності в поглядах на них різних країн-учасниць.
Також позитивним результатом, якого чекають Меркель і Олланд – це припинення вогню в Донбасі і замороження конфлікту.
"Таким чином, Київ і далі вважатиме захоплені частини Донбасу і Крим своєю територією, так само як і решта світу. А на ділі Росія матиме прямий чи непрямий контроль над цими територіями, за допомогою якого буде виснажувати Україну. Європа ж отримає новий заморожений конфлікт, яким керує Москва", - йдеться в статті.
Таким чином, на думку автора, переговори Меркель і Олланда з Путіним не на користь інтересів України.
"Суть дуже проста. Чи поважає світ право України, легітимної держави з визнаними кордонами всією планетою Земля окрім Росії, вирішувати самостійно, як вести справи? Чи натомість ми поважаємо жорстку і цинічну позицію, що кожна країна отримує права і свободи, з якими час від часу буде погоджуватися Москва?" - йдеться в статті.
В цей же час, Ангела Меркель заявила, що не впевнена в успіху своєї поїздки до Путіна. При цьому Меркель підкреслила, що нинішня ініціатива Берліна і Парижа провести екстрені консультації з Києвом і Москвою спрямована на захист "європейського миру". Держсекретар США Керрі 5 лютого в Києві сказав, що план Меркель і Олланда також буде обговорюватися на конференції з безпеки в Мюнхені.