UA / RU
Підтримати ZN.ua

Манафорт був ідеальним кандидатом в шпигуни для розвідки Росії - екс-агент ЦРУ

Екс-голова виборчого штабу Трампа добре підходив під критерії, за якими російські спецслужби відбирають кандидатів для вербування.

В 2016 році Пол Манафорт здавався ідеальним кандидатом для розвідки 3, щоб завербувати його і зробити своїм шпигуном. А люди, такі як олігарх Олег Дерипаска, добре знали, як вплинути на американця.

Про це в статті для лояльного до Демократичної партії видання Washington Post пише колишній агент ЦРУ Стівен Холл, який впродовж 30 років керував операціями розвідки і контррозвіди в колишніх країнах СРСР і Варшавського договору.

Він нагадує, що Олег Дерипаска, як і інші російські олігархи, працює на інтереси Кремля і Володимира Путіна. Адже якби він цього не робив, то закінчив би у в'язниці, як інший багатій Михайло Ходорковський.

Дерипаска часто заперечував зв'язки з російською розвідкою. Але всі олігархи, на думку Холла, розуміють, що за дозвіл бути багатими в Росії їм доводеться бути очима, вухами і посередниками Кремля, якщо знадобиться. Російські спецслужби дуже тісно працюють з мільярдерами. І на відміну від Заходу, в Росії не існує концепції конфлікту інтересів. У всіх одні і ті ж інтереси: цілі, які визначає Путін.

На думку Холла, Манафорт дуже добре все це розумів. Адже до того, як приєднатися до кампанії Трампа, він збудував велику кар'єру впливового брокера на зразок іноземного лобіста. І його зв'язки у Вашингтоні стали давно привабливими для Дерипаски і екс-президента України Віктора Януковича.

"Якщо ви хочете поплавати в цьому болоті і заробити грошей, то ви не зможете цього зробити, не налаштувавшись на одну хвилю з владою в цій частині світу. З мого досвіду в Росії я може сказати з високою вірогідністю, що українські розвідувальні служби хоча б назвали ім'я Манафорта російським колегам, щоб переконатися, що американець, який працює з українським урядом, не подвійний агент ЦРУ", - пише колишній американський розвідник.

Він зауважує, що Манафорт, безумовно, розумів всі ці обставини, і вони його не тривожили. Про зв'язок Дерипаски з Путіним було давно відомо, коли американець почав вести справи з російським олігархом в 2005 році. Невдовзі після цього сайт WikiLeaks вказав ім'я Дерепаски серед списку з 2-3 олігархів, до яких Путін звертається регулярно.

Автор наголошує, що російські багатії і їхні друзі в російському уряді ретельно стежать, хто є хто і як їх можна використати. Можливість використання фінансові зв'язки Манафорта одним з найближчих друзів Путіна була спокусливою для російських розвідувальних служб.

"В світі російського відбору агентури ідеальний шпигун такий: у нього є серйозна фінансова уразливість чи мотивація, він має доступ до інсайдерської інформації, яка становить інтерес для Росії, він розуміє важливість обережності і секретності", - пише Холл, додаючи, що Манафорт чудово підходить під цей опис.

З точки контррозвідки, на думку екс-агента ЦРУ, висновок про те, що Манафорт став російським шпигуном, напрошується сам.

"Як колишній розвідник, я не можу сказати, чи порушив Манафорт закон. Про це мають сперечатися його і урядові адвокати. Але немає жодного сумніву, що він мав вигляд хорошої цілі для моїх колишніх ворогів у Москві", - зауважив Холл.

Раніше видання Newsweek з посиланням на американського сенатора повідомляло, що Полу Манафорту і Майклу Флінну можуть висунути кримінальні обвинувачення. Тим часом, Роджер Стоун, який був неофіційним радником Трампа, сказав, що у Манафорта чекають звинувачень від федеральної прокуратури. За його словами, про це він чув від адвокатів політтехнолога.

А лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal писало, що Манафорт більше 10 років працював на російського олігарха Дерипаску. Їхня співпраця стосувалася України, Грузії, Чорногорії і інших країн, які Кремль вважає своєю "сферою впливу".