UA / RU
Підтримати ZN.ua

Макрон закликав зберегти ядерну угоду з Іраном

Голова Єлисейського палацу вважає, що ядерну угоду потрібно доповнити.

Президент Франції Еммануель Макрон закликав зберегти Спільний комплексний план дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, який називають ядерною угодою. Європейський Союз, Франція, Німеччина і Велика Британія відкинули ультиматум Ірану, який відмовився від виконання частини документа і відвів підписантам 60 днів на захист своїх нафтового і банківського секторів від санкцій США.

"Франція з самого початку була дуже твердо прихильна ядерноій угоді, яку ми підписали, і за якою вели переговори", - заявив Макрон перед неформальним самітом ЄС в румунському місті Сібіу.

Макрон вважає, що ядерна угода не повна, і її слід доповнити з розрахунком на період після 2025 року. "Але ми бажаємо зберегти СВПД, тобто угоду 2015 року. Її треба зберегти. Іран повинен залишитися в цій угоді. І ми повинні зробити все, щоб так було".

Новим санкціям США передувало рішення Ірану припинити виконання деяких зобов'язань щодо ядерної угоди. 8 травня Тегеран повідомив про це рішення Росію, Велику Британію, Китай, Францію та Німеччину. Іран також пригрозив відмовитися від ще кількох пунктів ядерної угоди, включаючи обмеження на збагаченню урану, якщо за 60 днів країни ЄС не вирішать, як захистити нафтовий і банківський сектори Ірану від американських санкцій. При цьому Іран поки не покинув стіл переговорів і готовий продовжити діалог.

У травні 2018 року США вийшли з підписаної в 2015 році ядерної угоди з Іраном. Угода передбачала виконання Тегераном низки кроків, спрямованих на обмеження своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій. Зокрема, СВПД обмежував Іран у збагаченні урану до 3,67%. Це робить можливим використовувати уран для атомних електростанцій, але цього недостатньо для створення ядерної зброї.

Потім у листопаді адміністрація Трампа відновила всі санкції проти Ірану, вимагаючи від держав-союзників припинити купувати іранську нафту під загрозою штрафних заходів для компаній-закупівельників. Однак для восьми країн США зробили виключення, які минули через 180 днів, 2 травня цього року.