UA / RU
Підтримати ZN.ua

МАГАТЕ встановило прямий зв’язок з Чорнобильською АЕС

З 15 робочих реакторів на чотирьох АЕС, наразі до мережі підключено сім, у тому числі два на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС.

Ввечері у вівторок між Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) і Чорнобильською атомною електростанцією  відновили прямий зв’язок. Про це йдеться у заяві для преси генерального директора агентства Рафаеля Маріано Гроссі.

Російські війська утримували Чорнобиль протягом п'яти тижнів, перш ніж вивести свої війська 31 березня. 10 березня МАГАТЕ втратило зв'язок з атомною електростанцією.

«Ситуація нестійка, тож це дуже хороша новина, що тепер регулятор може зв’язатися з станцією безпосередньо, коли це необхідно», – сказав Гроссі в заяві.

Він уточнив, що "місія експертів МАГАТЕ" планує відвідати об'єкт пізніше цього місяця, щоб "провести оцінки ядерної безпеки, безпеки та радіології, доставити життєво важливе обладнання та відремонтувати системи дистанційного моніторингу".

Читайте також: Покидаючи зону ЧАЕС окупанти вкрали ложки, виделки, чайники, комп'ютери, кавоварки

Ситуація з атомними електростанціями на окупованих та підконтрольних територіях 

Що стосується 15 робочих реакторів країни на чотирьох АЕС, українська сторона заявила, що наразі до мережі підключено сім, у тому числі два на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС, два на Рівненській АЕС, два на Південно-Українській АЕС та один на Хмельницькій.  Інші вісім реакторів зупиняються на регулярне технічне обслуговування або утримуються в резерві. Системи безпеки продовжують працювати на чотирьох АЕС.

Що стосується гарантій, МАГАТЕ заявило, що досі не отримує дистанційну передачу даних від своїх систем моніторингу, встановлених на Чорнобильській АЕС, але такі дані передаються до штаб-квартири МАГАТЕ з інших АЕС в Україні.

Нагадаємо, в першиц день окупації російські війська захопили Чорнобильську АЕС, персонал не відпускали та не дозволяли його ротацію. Тимчасовий очільник ЧАЕС Валерій Сейда зазначав, що на станції ввели режим вимушеного простою.

На одному з етапів захоплення, солдатів ворожої армії відіслали рити окопи в Рудому лісі в зоні відчуження ЧАЕС. За даними Генштабу ЗСУ, згодом їх розмістили в Гомельському науково-практичному центрі радіаційної медицини "союзної" Білорусі.